Z kuşağı nedir? Z kuşağının özellikleri nelerdir?

Z kuşağı nedir? Z kuşağı kimler oluyor? Z kuşağı özellikleri nedir? Z kuşağı yaş aralığı kaçtır? Z kuşağı kaç doğumlu kaç yaşındakilere deniliyor?
Z Kuşağı


Z kuşağı nedir? Z kuşağı kimler oluyor? Z kuşağı özellikleri nedir? Z kuşağı yaş aralığı kaçtır? Z kuşağı kaç doğumlu kaç yaşındakilere deniliyor?


Genel olarak 2000 yılından günümüze kadar olan zamanda doğmuş kişiler Z kuşağına dahil ediliyor. 21. yüzyılın ilk nesli olan Z kuşağı, teknoloji ile iç içe ve kişisel hırsları olan kişiler olarak belirtilir.

Z KUŞAĞI NEDİR?

Z kuşağı ya da Z nesli (genellikle Gen Z olarak da kısaltılır), Milenyalleri (Gen Y) takip eden demografik gruptur. Demograflar ve araştırmacılar tipik olarak 1990'ların ortasından sonuna kadar doğum yıllarını kullanırken, neslin sona erdiği doğum yıllarında fikir birliğine varılamamıştır. X Kuşağının çocukları ve bazen Milenyaller veya Baby Boomers, Z Kuşağı üyeleri genç yaşlardan beri dijital teknoloji kullanmaktadır ve İnternet ve sosyal medyada rahattır, ancak dijital olarak okuryazar değillerdir.

Bununla beraber ailelerinin onlara değişik baktıkları gerçeği üzerinde fikir sahibi olmaları çok yüksektir. Özgürlerdir, bağımsızdırlar ve onlar adına mümkün olmayan herhangi bir şey yoktur.

Z KUŞAĞI NEDİR, HANGİ YILLARI KAPSIYOR?

Z kuşağı yaş aralığı bazı kaynaklar içerisinde 1996 senesinden itibaren doğan bireyler olarak biliniyor. Teknolojinin kucağında doğan bu neslin ''internet kuşağı'' şeklinde de adlandırıldığı söylenebilir. 21. Yüzyılın ilk nesli olan bu kuşak, teknolojinin ilerlemesinden ötürü diğer kuşaklar göre teknoloji ile iç içe büyüyen bir nesil olarak adlandırılabilir.

Z KUŞAĞI ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

  • Z kuşağı temsilcilerinin analitik ve hızlı düşünme metotlarının oldukça yüksek olduğunu belirtmek mümkündür.
  • Takım çalışmalarına yatkın olmayan bu kuşağın kendilerine olan özgüvenleri yüksektir.
  • Özgürlerdir, bağımsızdırlar ve onlar adına mümkün olmayan herhangi bir şey yoktur.
  • Tamamen teknolojinin hakim olduğu çağda doğmuş olmalarından ötürü teknoloji ile devamlı iç içe yaşayan bu kuşak ''internet kuşağı'' şeklinde de adlandırılmaktadır.
  • Özveri sergileme, çaba harcama Z kuşağına göre olmayan durumlardır. Teknolojinin sayesinde bilgiye oldukça çabuk ulaştıklarından ötürü hızlı yaşamaya alışkındırlar.

X Kuşağı kimlerdir? Özellikleri nelerdir? (TIKLAYIN)
Y Kuşağı kimlerdir? Özellikleri nelerdir? (TIKLAYIN)

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski