Ahlat nerede? Ahlat nereye bağlı? Hangi İlin ilçesidir?

Ahlat nerede? Ahlat nereye bağlı? Ahlat hangi şehre İle bağlı? Ahlat nüfusu kaç? Ahlat Cumhurbaşkanlığı Külliyesi nerede? Ahlat hakkında bilgi.

Ahlat nerede? Ahlat nereye bağlı? Ahlat hangi şehre İle bağlı? Ahlat nüfusu kaç? Ahlat Cumhurbaşkanlığı Külliyesi nerede? Ahlat hakkında bilgi.


Ülkemizde kültür turizminin önemli merkezlerinden biri olan Ahlat, Selçuklu döneminden kalan mezar taşları Türk tarihi açısından önemli bir değere sahiptir.

Ahlat, Bitlis üzerinden Van'a doğru giderken Bitlis ile Van Gölü kıyısında, Nemrut ve Süphan dağları arasında özel bir ilçedir.

Ahlat, Van Gölü’nün kuzeybatısında 22.000 nüfuslu Bitlis iline bağlı bir ilçe. Kuzeyinde Muş iline bağlı Bulanık ve Malazgirt ilçeleri, batısında Muş ili, güneyinde Van Gölü, güneybatısında Tatvan ve Bitlis, doğusunda ise yine Van Gölü ve Adilcevaz ilçesiyle sınırlıdır.

1044 km²' lik kırsal bir alana yayılmış olan ilçenin yüzey şekilleri, gerek biçim, gerekse meydana geliş şekilleri bakımından farklılıklar gösterir. Yeryüzünün sayılı volkanlarından olan Nemrut, Ahlat’ın batısında; Süphan ise doğusunda yer almaktadır.

İlçe Van Gölü'nün kuzey kıyısında yer almış olmakla beraber iklimi kara iklimi özelliği taşır. Yörede kış oldukça erken başlar ve uzun sürer.Havanın ısınmaya başlaması ancak nisan ayının ortalarında olur. Yörenin yaz mevsiminin ağustos ayının sonuna kadar sürmekte olması yanında kısmen bazı yıllar eylül ayını da kapsar. Yıllık ortalama yağış miktarı 1000-1500 mm.dir.

Gerek Van Gölü'nün kıyısında olmasının gerekse yıllık yağışın bolluğu sebebiyle Ahlat bölgenin genel bitki örtüsü olan bozkır bitki örtüsünün dışında daha yeşil ve gür bir bitki örtüsüne sahiptir.

Ahlat şehri, tarihi mezarlıklarıyla ön plana çıkan bir ilçedir. Selçuklu döneminden kalan mezar taşları Türk tarihi açısından önemli bir değere sahiptir.

Bunların yanı sıra yine Selçuklular dönemine ait, lahit mezar özelliği taşıyan kümbet mezarlar bulunmaktadır ki bu mezarlar yörede sıkça kullanılan Ahlat’a özgü taşlarla yapılmıştır. İlçede taş işlemeciliğinin ön planda olduğunun bir göstergesi olan bu kümbetlerde, dönemin saygın kişilerinin mezarları bulunmaktadır.

Halkın uğraş alanlarından biri olan bastonculuk geleneği günümüzde de önemli bir kültür-sanat faaliyeti olarak yer almaktadır. Özel teknikler kullanılarak yapılan bu bastonların her biri, büyük emekler ve özveriler neticesinde oluşturulmaktadır. Ağaca ilginç ve bir o kadar da yaratıcı figürler aktararak bu konudaki ustalıklarını gösteren ilçe halkı, bu yeteneğini önemli bir kültür turizmi aracı olarak kullanmakta ve başarılı olmaktadır.

AHLAT CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ NEREDE?

BİTLİS’in Ahlat ilçesinde, 30 dönüm arazide 1071 metrekarelik alana inşa edilen Cumhurbaşkanlığı Çalışma Ofisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açıldı.

Ahlat Cumhurbaşkanlığı Külliyesi binası 1071 metrekare alana inşa edildi. 6 bin metrekare kapalı alana sahiptir. Tefrişat alanları ile birlikte toplam 10 bin metrekarelik bir alanda, çevre ihatası ile birlikte 30 bin metrekareyi bulan bir yeşil alana sahiptir.

Van Gölü'nün kuzeybatısında 22.000 nüfuslu Bitlis iline bağlı bir ilçe olan Ahlat, Cumhurbaşkanlığı Ahlat Külliyesi ile sık sık gündeme geliyor. Ahlat islam dünyasında "Kubbet-ül islam" olarak da biliniyor.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski