Ali Babacan kimdir? aslen nereli? kaç yaşında?

Ali Babacan kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? DEVA Partisi genel başkanı Ali Babacan'ın eşi kim? biyografisi ve hayatı hakkında bilgiler.
Ali Babacan

Ali Babacan kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? DEVA Partisi genel başkanı Ali Babacan'ın eşi kim? biyografisi ve hayatı hakkında bilgiler.


ALİ BABACAN KİMDİR?

Ali Babacan 4 Nisan 1967 tarihinde Ankara'da doğdu. Baba adı Hilmi, anne adı Güner'dir. İşletmeci ve Endüstri Mühendisidir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünü birincilikle bitirdi. Yüksek lisansını ABD'de Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Management'de İşletme Dalında tamamladı.

Ali Babacan'ın eşi çocukları kim?

Ali Babacan Zeynep Babacan ile evli olup, çiftin Kerem, Dilara ve Emir adlarında üç çocukları vardır.


ABD'de finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmanlık yapan özel bir şirkette çalıştı. Ankara'da ticaretle uğraştı. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi oldu.

22, 23 ve 24. Dönemde Ankara Milletvekili seçildi. 58 ve 59. Hükümetlerde Devlet Bakanlığı görevini yürüttü. Avrupa Birliği ile müzakereleri yürütmek üzere Başmüzakereci olarak atandı. 60. Hükümette Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı. Hükümette yapılan değişiklik sonrasında Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı. 61 ve 62. Hükümette Başbakan Yardımcılığı görevine getirildi.

2018 yılının Haziran ayında yapılan genel seçimleri için milletvekili adaylığı için başvuru yapmadı. 8 Temmuz 2019'da AK Parti'den istifa etmiştir.

2020 yılında DEVA (Demokrasi ve Atılım Partisi) 'ni kurdu. Halen DEVA Partisi Genel Başkanıdır.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilmektedir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski