26 Ağustos 2020 Çarşamba

Ali Babacan Kimdir? aslen nereli? kaç yaşında?

Ali Babacan kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? eşi kim? sağlık durumu nasıl? biyografisi ve hayatı hakkında bilgiler..

Ali Babacan kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? eşi kim? sağlık durumu nasıl? biyografisi ve hayatı hakkında bilgiler..

Ali Babacan Twitter hesabından yaptığı paylaşımda: "Biraz önce COVID-19 testimin sonucunun pozitif olduğunu öğrendim. Şu an durumum iyi çok şükür. Doktorlarım bir süre ailemle birlikte karantina altında kalmam gerektiğini söyledi. Çalışmalarıma evden devam edeceğim inşallah. Sağlıkla kalın ve lütfen kendinize dikkat edin." dedi..

Ali Babacan 4 Nisan 1967'de Ankara'da doğdu. Baba adı Hilmi, anne adı Güner'dir. İşletmeci ve Endüstri Mühendisi; Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünü birincilikle bitirdi. Yüksek lisansını ABD'de Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Management'de İşletme Dalında tamamladı.

Ali Babacan, 1995 yılında Zeynep Babacan ile dünya evine girdi. Kerem, Dilara ve Emir adlarında üç çocuk sahibidir.

ABD'de finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmanlık yapan özel bir şirkette çalıştı. Ankara'da ticaretle uğraştı. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi oldu.

22, 23 ve 24. Dönemde Ankara Milletvekili seçildi. 58 ve 59. Hükümetlerde Devlet Bakanlığı görevini yürüttü. Avrupa Birliği ile müzakereleri yürütmek üzere Başmüzakereci olarak atandı. 60. Hükümette Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı. Hükümette yapılan değişiklik sonrasında Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı. 61 ve 62. Hükümette Başbakan Yardımcılığı görevine getirildi.

2018 yılının Haziran ayında yapılan genel seçimleri için milletvekili adaylığı için başvuru yapmadı. 8 Temmuz 2019'da kurucusu olduğu AK Parti'den istifa etti.

2020 yılında DEVA (Demokrasi ve Atılım Partisi) 'ni kursu. Halen DEVA Partisi Genel Başkanıdır.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Babacan, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

previous post next article home