Fatih Dönmez kimdir? aslen nereli? kaç yaşında?

Fatih Dönmez kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgiler.
Fatih Dönmez


Fatih Dönmez kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgiler.


FATİH DÖNMEZ NERELİ?

Fatih Dönmez 1965 yılında Bilecik'te dünyaya gelmiştir. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul'da tamamladıktan sonra, 1987 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü'nden mezun olmuştur.

Özel sektörde başladığı iş hayatını 1994'te İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İGDAŞ'ta Etüt ve Proje Müdürlüğü, Genel Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu üyeliği görevleriyle sürdürdü.

2002'den itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi İştirakler Daire Başkanlığında İştirakler Genel Koordinatörü olarak, İBB iştiraklerinin yönetim kurullarında başkan ve üye olarak görev yapan Dönmez, Türkiye Elektrik Sanayi Birliğinin (TESAB) kurucuları arasında yer aldı.

Dönmez, 4 Ocak 2008'de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) kurul üyeliğine atandı. EPDK'nin üyesi olduğu Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliğinde (ERRA) 2008 ve 2010 Genel Kurullarında üye ülkelerin temsilcileri tarafından yönetim kurulu üyesi seçilen Dönmez, 24 Aralık 2015'te Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarlığı görevine atandı.

Bakanlığı

Fatih Dönmez 2018 yılında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Hükümeti Sistemi'nin ilk Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevine getirilmiştir. 4 Haziran 2023 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevini Alpaslan Bayraktar'a devretmiştir.

Fatih Dönmez, 14 Mayıs 2023 seçimlerinde, Ak Parti tarafından Eskişehir'den aday gösterilmiş ve 28. Dönem AK Parti Eskişehir Milletvekili olarak seçilmiştir.

Özel hayatı

İngilizce bilen Dönmez, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski