Gülay Yedekçi kimdir? aslen nereli? kaç yaşında?

Doç. Dr. Gülay Yedekçi kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? siyasi hayatı, kariyeri, biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgiler.
Gülay Yedekci


Doç. Dr. Gülay Yedekçi kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? siyasi hayatı, kariyeri, biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgiler.


GÜLAY YEDEKÇİ NERELİ?

Doç. Dr. Gülay Yedekçi 1976'da İstanbul'da doğdu. Aslen Malatya Arapgir'lidir. Baba adı Turgut, anne adı Hatice'dir. Mimarlık Bölümünden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesinde yüksek lisansını, İTÜ'de doktorasını tamamladı. Gülay Yedekçi Cumhuriyet Halk Partisi'nin CHP 25. ve 26. dönem İstanbul milletvekilidir.

1996 yılında Taksim'de kendi mimarlık ofisini kurdu. Çeşitli ölçeklerde çok sayıda projeye imza attı. Üniversitede öğretim üyesi, bölüm başkan yardımcısı ve dekan yardımcısı olarak görev aldı. Kentsel Dönüşüm, Geleceğin Şehirleri ve Biyomimikri (Doğadan Esinlenen Tasarım) uzmanlık alanlarıdır. 


Birleşmiş Milletler de dahil olmak üzere ulusal ve uluslararası alanda çok sayıda konferans, panel ve sempozyumda konuşmacı ve moderatör olarak yer aldı. CHP Fatih İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı yaptı. Fatih Belediye Meclis Üyesi olarak İmar ve Kültür Varlıklarını Koruma Komisyonlarında görev aldı. CHP İstanbul İl Merkezinde "Gençlik Yeniden Yapılanma Toplantıları" düzenledi. Engelliler için "Turuncu Bayrak" önerisinin sahibidir. Ekolojik Kadın Köyü Projesinin mimarıdır.

Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Platformu ve Umut (Sokak) Çocukları Derneği yönetim kurullarında görev aldı. Hayatta Kal Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Demokratik Dayanışma Derneği eski Genel Başkanıdır. TMMOB Mimarlar Odası Genel Kurul Delegesidir. Genç Akademisyenler Hareketi Kurucusu ve Başkanıdır.

Gülay Yedekçi Mesleği ne?

2014 yılı "En İyi Mimar" ödülünü almıştır. Yayımlanmış çok sayıda makalesi ve 4 kitabı vardır. İyi düzeyde İngilizce bilen Yedekçi, 2 çocuk annesidir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski