Karavan ehliyeti nasıl alınır? BE Karavan ehliyeti fiyatı ne kadar?

Karavan ehliyeti nasıl alınır? be karavan ehliyeti fiyatı 2021 istanbul Çekme Karavan kullanmak için ehliyet gerekli midir? karavan ehliyeti nedir? nasıl alınır? b ehliyetle karavan kullanılır mı? b sınıfı ehliyetle römork karavan kullanılır mı?
Karavan Ehliyeti


Karavan ehliyeti nasıl alınır? be karavan ehliyeti fiyatı 2021 istanbul Çekme Karavan kullanmak için ehliyet gerekli midir? karavan ehliyeti nedir? nasıl alınır? b ehliyetle karavan kullanılır mı? b sınıfı ehliyetle römork karavan kullanılır mı?

reklam sponsorluk

Karavan nedir?

Karavan birçok amaç için üretilen çekme yada araç üzeri tipte motorlu araç vasıtasıyla istenen yere taşınabilen yaşam alanıdır. Karavan ehliyeti Avrupa Birliğine uyumlu ehliyet sınıfı düzenlemesiyle birlikte literatüre girmiş durumdadır.

Karavan ehliyeti; karavanı çekeceğiniz araca göre ismi değişen, örneğin B sınıfı bir araç ise BE, C sınıfı bir araç ise CE, D sınıfı bir araç ise DE olarak adlandırılan ehliyet tipidir.

Ülkemizde genellikle karavanlar B sınıfı araçlarla çekildiği için Karavan ehliyetini BE sınıfı ehliyet olarak sınıflandırmak daha doğru olacaktır. (Çekme tipi olmayan moto karavanlarda ilgili aracın yüklü ağırlığına bağlı olarak girdiği kamyon , minibüs vb. ehliyet sınıfına göre sürücü belgesi sahibi olunması gerekmektedir.)


BE Sınıfı Ehliyet, Karavan Ehliyeti

BE sınıfı ehliyet, B sınıfı bir otomobili arkasına 750 kg üzeri taşıma kapasitesine sahip bir Römork ya da Karavan bağlayarak kullanabilmek için gerekli belgedir. BE sınıfı ehliyete sahip sürücüler şehir içi ve şehirler arası tüm yollarda Karavan ya da römorklarıyla seyahat edebilirler.

Römork Ehliyeti

Yüklü ağırlığı 750 kg altında olan römorkları BE , CE , DE vb. E eki olmadan ilgili araca bağlayarak çekebilirsiniz. Ancak 750 kg üzeri yüklü ağırlığa sahip römork kullanacaksanız B sınıfı bir otomobil ise BE, C sınıfı bir Kamyon ise CE sınıfı, D sınıfı bir otobüsse CE sınıfı ehliyete de sahip olmanız gerekmektedir.

BE Sınıfı Ehliyet – Karavan Ehliyeti – Römork Ehliyeti almak zorunda mıyım?

750 kg üzeri bir römork veya karavan kullanacaksanız mutlaka bu tip ehliyeti almanız gerekmektedir. Ehliyetinizi yeni tip ehliyetle değiştirdiğinizde BE sınıfı araç kullanmaya yetkili olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. 1997 tarihinden önce E sınıfı ehliyet yada herhangi bir yıl eski ismiyle D sınıfı tır ehliyeti aldıysanız BE sınıfı ehliyete sahip sayılırsınız. Tekrar fark ehliyeti almanıza gerek kalmayacaktır.

BE Sınıfı Ehliyet Karavan Ehliyeti Nasıl Alınır?

BE sınıfı ehliyetleri sürücü kurslarında görülen eğitim ve sonrasında direksiyon sınavı ile alınan sertifika, nüfus müdürlüklerinden BE sınıfına yükseltilebilmektedir. BE sınıfı ehliyet pek bilinmediği için hangi kursların verdiği net olarak ortada olmasa da bireysel olarak ilinizdeki sürücü kursları aranıp araştırılarak BE sınıfı ehliyet sertifikası verip vermedikleri sorulabilir.

Karavan, BE sınıfı ehliyet fiyatı ne kadar?

FE-BE-C1E-CE-D1E-DE sınıflarına geçiş için (2021 yılı) İstanbul'da sürücü kursu fiyatları yani kurs ücreti 1730 TL'dir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski