Mehmet Ali Erbil kimdir? aslen nereli? kaç yaşında?

Mehmet Ali Erbil Kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? evli mi? eşi kim? eşleri? çocukları kimler? evliliklerini kimlerle yaptı? sağlık durumu son durumu ne nasıl? kariyeri ve hayatı hakkında kısa bilgiler.
Mehmet Ali Erbil


Mehmet Ali Erbil Kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? evli mi? eşi kim? eşleri? çocukları kimler? evliliklerini kimlerle yaptı? sağlık durumu son durumu ne nasıl? kariyeri ve hayatı hakkında kısa bilgiler.


MEHMET ALİ ERBİL KİMDİR?

Mehmet Ali Erbil, 8 Şubat 1957 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Dedesi Kürt Şeyh Es'edê Erbîlî 1835 yılında Irak’ın Erbil ilinde doğmuş Kürt kökenlidir. Usta oyuncunun dedesi sonradan İstanbul'a göç etmiştir ve Menemen olaylarına karıştığı için idam edilmiştir.

Babası Türkmen kökenli, Tiyatro ve sinema oyuncusu Sadettin Erbil‘in ikinci oğlu olan sanatçının, abisi Mustafa Erbil, kız kardeşi Yeşim Erbil ise bir tıp profesörüdür. Mehmet Ali Erbil'in, annesi Yurdagül Eken babasından boşanıp bir subayla evlenmiş ve Mehmet Ali Erbil Annesi ile yaşamaya başlamıştır.


Mehmet Ali Erbil'in annesinin ikinci evliliğinin bir subay olmasından dolayı İstanbul'da başlayan ortaokul hayatı, Balıkesir'de devam eder ve Ankara'da biter. Usta oyuncu 14 yaşına ve lise çağına geldiğin zaman, üvey baba yanında daha fazla kalamayacağı anlaşılır ve bunun üzerine yatılı okul formülünde karar kılınır.

1970 yılında Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek Bölümü'ne yatılı olarak girmiş olan Mehmet Ali Erbil, bu dönemde henüz 16 yaşındayken gösterdiği üstün başarısından dolayı hocası Cüneyt Gökçer tarafından Küheylan oyunun başrolüne seçilir. Devlet Tiyatrosu'nda konuk oyuncu olarak başrolde oynadığı oyunda yılın En İyi Tiyatrocu Ödülü'nü kazandığında henüz 17 yaşındaydı.

Konservatuardan mezun olduktan sonra Ankara Devlet Tiyatrosu'nda çalışmaya başlayan Mehmet Ali Erbil, Başta 'Küheylan' olmak üzere birçok tiyatro oyununda oynadı. 21 yaşına girdiği zaman hayatının akışını değiştirecek bir karar vermek zorunda kalır. İstanbul'dan aldığı müzikal tekliflerini değerlendirerek, devlet memurluğundan istifa edip, bugünkü Mehmet Ali Erbil portresini yavaş yavaş şekillendirmeye başlar.

Televizyon hayatına ilk adımını atmasını sağlayan, hem sunucu, hem de şowmen olarak onu ilk keşfeden ise İzzet Öz‘dür. Mehmet Ali Erbil, ilk olarak TRT‘de ‘Metronom’ isimli eğlence programını hazırlayarak önce Derya Baykal‘la, daha sonra 1984 yılında da Çiğdem Tunç‘la sıkı bir ikili konseptinde televizyona çıkarak hafızalarda yer etti.

Özel kanalların açılması ve çoğalması ile birlikte Mehmet Ali Erbil, TRT’den Kanal 6’ya geçiş yaptı. Daha sonra Star TV ve ATV’de dizi, Show TV’de ise program yaptı.

Babası sinemacı olduğu için genç yaşta dublajla da tanıştı Erbil ve Shrek adlı beğeni ile izlenen animasyon filminin eşek karakterini seslendirdi.

2010 yılında Star TV'de sunuculuğunu üstlendiği ve canlı olarak yayınlanan Çarkıfelek programında Erbil bir gafa imza attı, kullandığı bir ifade Alevileri kızdırdı. Daha öncede Erbil, 2009 yılında Star TV'de yayınlanan bir evlilik programında kendine eş adayı arayan 80 yaşındaki bir kişiye yönelik sarf ettiği sözleri nedeniyle de Alevilerin tepkisine neden olmuştu. Alevi vatandaşların duruma tepki göstermesi üzerine, Star TV, 'Çarkıfelek' adlı programı yayından kaldırma kararı aldı.

Mehmet Ali Erbil, 2006 yılında sunduğu yarışmada bir sansasyona daha imza atarak bir yarışmacının pantolonunu çekip cinsel organını gösterdiği için program 3 gün sonra tamamen yayından kaldırıldı ve bu konu oldukça tartışıldı.

2012'den itibaren de Tv8 kanalına geçerek Aşka Gel adlı programında sunuculuk yapmıştır.

Son olarak Kanal 1'de Aşkım Aşkım dizisinin tekrar çekimlerinde yer aldı fakat kanalın el değiştirmesinden dolayı dizi sona erdi. Usta sanatçı birçok film, dizi ve TV programları ile ekranların tanıdık siması olmayı başardı.

Mehmet Ali Erbil, evlilikleri ve sevgilileri ile de her zaman gündem yaratmayı başardı.


Mehmet Ali Erbil'in Evlilikleri

1980 - 1983 Muhsine Şehnaz Kamiloğlu
16 Nisan 1982 de Sezin isminde bir kızı oldu.

1989 – 1996 Nergis Kumbasar
02 Aralık 1995 tarihinde Yasmin isimli bir kızı oldu.

2001 - 2003 Sedef Altuntaş

2005 – 2011 Tuğba Coşkun

03 Temmuz 2006 da Ali Sadi adını verdikleri bir oğlu oldu.

Mehmet Ali Erbil dünyada sadece 100 kişide görülen Kaçış Sendromu hastalığına yakalandı ve uzun bir süre tedavi gördü. Şu an durumu iyi olan ve hastaneden çıkan sanatçı bekar ve sadece sağlığı ile ilgileniyor.

- Sitemizde biyografisi yer alan diğer Oyuncular için tıklayın..

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski