ya-Fettah esmasının anlamı, zikir sayısı, faydaları ve faziletleri

Allah'ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna olan Ya Fettah ne demek, anlamı, zikri, faydaları, faziletleri nedir? Ya Fettah Ebced değeri, zikir adedi sayısı ve günü

Allah'ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna olan Ya Fettah ne demek, anlamı, zikri, faydaları, faziletleri nedir? Ya Fettah Ebced değeri, zikir adedi sayısı ve günü


Ya Fettah
Hayır kapılarını açan, hüküm veren.

El-Fettah
Her türlü müşkülleri açan ve kolaylaştıran.

Fettah kelimesi, feth’den gelmektedir. Feth ise;
  • “kapalı olan şey’i açmak” mânasınadır.
  • Kapalı bir şey’i açmak:
  • Maddî olur; bir kapıyı, bir kilidi açmak gibi.
  • Mânevî olur; kalbden tasaları, kederleri atıp gönlü açmak gibi.

Bitkilerin çiçek açması, tohum ve çekirdeklerin sünbül vermesi, rızık ve rahmet kapılarının açılması hep Fettah ism-i şerifinin tecellîsindendir.

El-Fettah Arapça yazılışı: الفتّاح

Cenab-ı Hak buyuruyor:
“De ki: “Rabbimiz (kıyamet günü) bizi birarada toplayacak, sonra da hak ile aramızı ayıracaktır. O, (gerçek hükmünü vererek hak ile batılın arasını) açandır, (herşeyi hakkıyla) bilendir.” (Sebe, 26)

Taraflar arasında hüküm veren; birine yardım edip zafere ulaştıran; hayır ve rahmet kapılarını açan O’dur.

Silah gücü, kelime cambazlığı ve basit mantık oyunlarıyla hakkı batıla karıştırıp, içine zehir, dışına şeker konmuş öldürücü imansızlık tuzaklarına yakalananlar gerçeği anlayamadan giderlerse, ahirette hak ile batılın arasını ‘el-Fettah’ olan Rabbimiz açacak ve herkes gerçeği görecek, ama iş işten geçmiş olacak.

Çocuk ana rahminde iken çocuğa rızık kapısını açan, çocuk dünyaya gelince bir kapıyı kapayınca annenin göğüslerinden iki kapıyı açan. Göğüslerdeki iki kapı kapanınca acı-tatlı, yaş-kuru yiyeceklerden dört kapıyı açan O’dur.
Her müslüman, Allah’tan başka Hâkim olmadığına inanmalı ve O’nun hükmünden başka hüküm kabul etmemelidir.

Müslüman, kapalı olan her şeyi ancak Allah’ın açabileceğini bilmelidir. Kullarına rızık ve merhamet kapılarını açan, zor ve kitlenen işleri çözüp açan, hakkı görmeleri için kalplerini ve gözlerini açan, sıkıntı ve darlıktan sonra gönüllerini açıp ferahlık veren, anlaşılmayan kapalı her sorunu kolaylıkla açan O’dur.

Ey Allah’ın kalp kilitlerini açtığı ve kendi katından üzerine nurlar yağdırdığı kişi! Allah’ın kapılarını sana açtığı gibi sen de, ilim anahtarlarıyla cahil ve bilgisiz kimselerin kapalı kapılarını aç ve onların gönüllerini fethet.

Ya-Fettah Ebced değeri ve zikir saati:
Zikir adedi (489)
Ya-Fettah Zikir saati: Utarit
Ya-Fettah Zikir Günü: Çarşambadır.

en güzel isimler allahındır ayeti araf suresi 180

El-Fettah Esmasının Fazileti, Havas ve Esrarı

El-Fetttah ism-i şerifi, hayır ve nimet kapılarının açılması için, “Ya Fettah Celle celalühü” diyerek 489 kere okunur.

Sabah namazından sonra elini göğsünün üzerine koyarak El-Fetttah ism-i şerifini, 71 kere okursa, Allahü Teala hazretleri kalbini temizler ve nurlandırır.

Bu ism-i şerifi okumaya devam eden kişi inşallah rızkını kolay kazanır.

Sitemizde bulunan diğer esma-ül hüsna anlamları listesi için tıklayın..

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski