er-Rahim esmasının anlamı, zikir sayısı, faydaları ve faziletleri

Allah'ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna olan Er Rahim ne demek, anlamı, zikri, fazileti nedir? Ya Rahim Ebced değeri, zikir adedi ve günü
er rahim

Allah'ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna olan Er Rahim ne demek, anlamı, zikri, fazileti nedir? Ya Rahim Ebced değeri, zikir adedi ve günü


ER RAHİM ANLAMI

Er-Rahim: Bağışlayan esirgeyen.
Er-Rahim: Ahirette yalnız mü’minlere rahmet eden, günahlarını bağışlayan.
Pek ziyade merhamet edici;
Verdiği nimetleri iyi kullananları daha büyük ve ebedî nimetler vermek suretiyle mükâfatlandırıcı.
Rahmân ism-i şerîfinden Allah Teâlâ’nın ezelde bütün mahlûkatı için hayır ve rahmet irade buyurduğu anlaşılır. Rahim ism-i şerîfi ise, mahlûkatı arasında irade sahipleri, hususan mü’minler için rahmet-i İlâhiyyenin tecellisini ifade eder.

Er-Rahim Arapça Yazılışı: الرحيم

Cenab-ı Hak buyuruyor:
“O Rahmân’dır ve Rahim’dir” (Fatiha, 3)

“O, kendisinden başka hiçbir ilâh olmayan Allah’tır. Gaybı da, görünen âlemi de bilendir. O, Rahmân’dır, Rahîm’dir.” (Haşr, 22)

Cennette bize cemalini Rahim sıfatının tecellisi ile gösterecektir. Bu muazzam isminden ve onun tecellisinden iman etmeyen ve imandan mahrum olarak bu dünyadan göçenler istifa edemeyeceklerdir. Besmelede ve Fatiha’da her zaman bu isimler sayesinde Cenab-ı Hak’tan rahmet ve merhamet istemekteyiz.

Er-Rahim Esması

Kur’an-ı Kerim’in 115 ayetinde büyük çoğunluğu çok bağışlayıcı anlamına gelen gafur sıfatı ile birlikte olmak üzere “rahim” sıfatı kullanılmıştır. Bu da Cenab-ı Hakk’ın ne kadar bağışlayıcı ve merhametli olduğunu gösterir. Dört ayette de “erhamü’r-rahimin (merhametlilerin en merhametlisi)” tamlaması kullanılmıştır.

Er Rahim Ebced değeri ve zikir saati: Yüce Allah’ın “Rahim” isminin ebced değeri ve zikri (258) adettir.
Er Rahim Zikir saati: Güneş
Er Rahim zikir Günü: Pazar'dır.

Er-Rahim Esmasının Fazileti, Havas ve Esrarı

  • Her kim Er-Rahim ism-i şerifini, her farz namazdan sonra “Ya Rahim Celle Celalühü” diyerek okursa; gaflet ve unutkanlıktan, gönül pekliğinden emin olur.
  • Bir kimse Er-Rahim ism-i şerifini, sabah namazından sonra “Ya Rahim Celle Celalühü” diyerek okursa; bütün yaratılanlar o kimseye merhamet eder.
  • Herkes tarafından makbul ve muteber olmak için “Ya Rahim Celle Celalühü” diyerek 258 kere okunup dua edilir.
  • Er-Rahim ism-i şerifini, her gün “Ya Rahim Celle Celalühü” diyerek 100 kere okuyanın kalbi yumuşar, şefkat sahibi olur.
  • Er-Rahim ism-i şerif yazılır, üzerine su konulur ve o su herhangi bir ağacın köküne dökülürse o ağacın meyveleri bereketli olur.
  • Er-Rahim ism-i şerifi yazılır, suya konur ve sudan kime içilirse; onu yazana müştak olur. Talip ve matlup olan kişilerin ve annelerinin isimleri yazılır ve gereken kişiye bu su içirilirse, o kişi kendisine müştak olur. Onsuz duramaz. Bunu ancak caiz ve helal olanlar için yapmak lazım.

 

- Sitemizde bulunan diğer esma-ül hüsna anlamları listesi için tıklayın..

Yorum Gönder