Hamza ne demek? Hamza isminin anlamı nedir? Kuran'da geçiyor mu?

Hamza ne demek? Hamza isminin anlamı nedir? Hamza smi hakkında kısa bilgiler. Hamza isminin anlamı hakkında merak edilenler..

Hamza ne demek? Hamza isminin anlamı nedir? Hamza smi hakkında kısa bilgiler. Hamza isminin anlamı hakkında merak edilenler..

Anne babalar doğacak bebekleri için isim araştırması yaparken en çok araştırdıkları isimlerden biri de Hamza olarak öne çıkmaktadır. Hamza isminin anlamını merak eden ebeveynler Hamza isminin anlamı nedir? Hamza ne demektir? Hamza ismi kuranda geçiyor mu? gibi soruların yanıtlarını arıyorlar.

HAMZA NE DEMEK?

Hamza isminin kökeni Arapçadan gelmektedir. Dini açıdan temsil ettiği kişiler nedeniyle önem taşır. Kur'an-ı Kerim de bulunmamasına rağmen dinen önemli kişileri temsil eder.

Hamza İsminin Anlamı TDK

Türk Dil Kurumunca da yer verilen isimlerden olan Hamza, aslan ve güçlü adam manalarını taşımaktadır. Ayrıca mühürcü anlamını da taşıdığı bilinmektedir. Bir diğer anlamı ise güçlü, heybetli demektir. Anlam açısından da güzellikler taşıyan erkek bebekler için tercih edilen isimler arasındadır.

Hamza isminin özellikleri

Bu ismi taşıyanların en belirgin özellikleri arasında güvenilir kişiler olmalarıdır. Çalışkan ve başarılıdır. Sakin bir yaşam tarzını tercih ederler. İradesi güçlü, cesur ve zekidir. Güzel anlam ve özellikler taşıyan bir isim olmasıyla tercih edilmektedir.

Dini yönden ise önemli kişilerin taşıdığı isimler arasındadır. İslami tarihimize bakıldığında Hz. Muhammed (sav) efendimizin amcasının ismi olarak karşımıza çıkmaktadır. Nuh peygamberin oğlunun adının da Hamza olduğu düşünülmektedir. Güçlü yönleriyle Farslar, Araplar ve Türkler de tercih edilen isimler arasında olmaktadır.

Hamza ismi Kuran'da geçiyor mu?

Kur'an-ı Kerim de yer almadığı halde kullanılan erkek bebek isimlerinde üst sıralardadır. Kelime anlamı olarak manalı ve dinen caiz isimler arasındadır. Aynı zamanda İslam tarihinde izler bırakan kişilerin hatırlanması amacıyla tercih edilmektedir.

Sitemizde bulunan diğer isimler için tıklayın..

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski