Kariye Camii nerede? ne zaman açıldı? nasıl gidilir? adresi yol tarifi

Kariye Camii nerede? Kariye camisine nasıl gidilir? Kariye Camii adresi yol tarifi, Kariye Camiinin önemi ve tarihçesi, ne zaman açıldı? Kariye Cami hakkında kısa bilgi..
kariye camii


Kariye Camii nerede? Kariye camisine nasıl gidilir? Kariye Camii adresi yol tarifi, Kariye Camiinin önemi ve tarihçesi, ne zaman açıldı? Kariye Cami hakkında kısa bilgi..


Resmi Gazete'de yayımlanan kararın ardından Kariye Camii'nin Diyanet İşleri Başkanlığına devredilmesine ve yeniden ibadete açılmasına dair kararın yayımlanmasının ardından vatandaşlar Kariye Camii nerede sorusuna yanıt aramaya başladı.


KARİYE CAMİİ NEREDE?

Kariye Camii, İstanbul'un Fatih ilçesi Karagümrük semtinde Edirnekapı'da bulunan müzedir. Bizans döneminde kilise, fetihten sonra ise cami olarak kullanılmış tarihi bir yapıdır. 1945'te Cumhuriyet Halk Partisi hükûmeti tarafından müze yapılan Kariye, 2019 yılında Danıştay'ın adı geçen hükümet kararını iptal etmesiyle yeniden cami haline geldi.Kariye Camii ne zaman açıldı?

Kariye Camii, 79 yıl aradan sonra 6 Mayıs 2024 Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Beştepe'den katılacağı törenle yeniden ibadete açılmıştır.

Kariye Camii Adresi Yol TarifiKARİYE CAMİİ TARİHÇESİ

Kariye (Chora) Kilisesi, 6. yüzyıla kadar giden bir geçmişe sahiptir. Günümüze ulaşmış hali Osmanlı döneminde ve 20. yüzyılın ikinci yarısında geçirdiği onarımların sonucudur. Daha önceleri kilise çevresinde, manastır kompleksi de ihtiva etmekteyken bu yapılar geçen zamana dayanamamışlardır.

İlk önce manastır olarak 534 yılında I. Justinianus döneminde Aziz Teodius tarafından yapılmıştır. 11. yüzyılda I. Aleksios'un kayınvalidesi Maria Dukaina tarafından yeniden inşa ettirilmiştir. 1204-1261 yıllarındaki Latin istilasında harap olan manastır Teodor Metokhites tarafından 14. yüzyılda onarılmıştır. Dış narteks ve pareklezyon bu dönemde yapıya eklenmiştir. (Metokhitesi pareklezyonu kendisi için inşa etmiştir ve mezarı da kilisenin girişinde mermer bir taşla belirlenmiş olan yerdedir.)

Yapının önemi, Bizans İmparatorluğu'nun imparatorluk sarayı ve devlet idare merkezinin, Haliç kıyısında, surlara yakın bir yerde konumlanmış olan "Blakhernai Sarayı"na taşınmasıyla artmıştır. 1296'daki büyük depremden sağ olarak çıkmıştır. Bina Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethinden 58 yıl kadar sonra 1511 yılında Sultan II. Bayezid sadrazamlarından olan Atik Ali Paşa tarafından camiye tevdi edilmiştir ve "Atik Ali Paşa Camii" veya "Kariye Camii" olarak anılagelmiştir. Bu dönüştürme sırasında bu eski kilisenin duvaraları üzerinde bulunan mozaik ve freskler sıva ile kaplanmıştır. Fakat cami olarak yapıya sadece köşesindeki minare ve içeride güneydoğu köşesindeki mihrap eklenmiş ve yapının orijinalliğinin korunmasına çalışılmıştır.

Kariye Camii Bakanlar Kurulu'nun 29 Ağustos 1945 tarihinde aldığı karar ile müzeye çevrilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki "Amerika Bizans Enstitüsü (Byzantine Institute of America)" ve "Bizans İncelemeleri İçin Dumbarton Oaks Merkezi (Dumbarton Oaks Center for Byzantine Studies)" tarafından, bu camideki sıvalar altında kalmış mozaik ve freskler ile birçok kez depremlerden zarar görüp restore edilmiş yapının restorasyonu için çalışmalara sponsorluk verilmiştir. Bu restorasyon çalışmaları, adı geçen Amerikan akademik kurumları mensupları olan Thomas Whittemore ve Paul A. Underwood idaresi altında başlatılmıştır. 1948'den 1958'e kadar yapılan çalışmalar sonucunda tüm mozaik ve freskler ortaya çıkarılmıştır.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski