En kolay HES kodu nasıl alınır? Pratik HES kodu alma

Hes kodu nasıl alınır? hes kodu sorgulama HES kodu alma SMS HES Kodu E devlet şifresi ile nasıl alınır? en kolay HES kodu alma
hes kodu alma


Hes kodu nasıl alınır? hes kodu sorgulama HES kodu alma SMS HES Kodu E devlet şifresi ile nasıl alınır? en kolay HES kodu alma


Korona virüsün ülkemizde çok arttığı bugünlerde artık birçok kuruma girişte ve seyahatlerde istenilen HES KODU'nun nasıl alınacağı internet kullanıcıları taraafından merak edilen soruların arasında yer alıyor.

Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren HES kodu Hayat Eve Sığar Uygulaması üzerinden, SMS ile veya e-devlet sistemi üzerinden alınabiliyor. Uçak, Tren ve otobüs ile seyahat etmeyi düşünen veya şehirler arası seyahatlarini gerçekleştirecek olan vatandaşlar HES kodu alıp seyahatlarini gerçekleştirebilecek. Peki HES kodu nereden ve nasıl alınır?

Bu kod sadece kullanacağınız şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında geçireceğiniz süre boyunca karşılaşacağınız bulaş riskini azaltmak amacına hizmet etmektedir. Covid-19 ya da temaslı olan vatandaşlarımız toplu ulaşım aracı kullanamayacaktır. Birlikte seyahat ettiğiniz diğer kişilerin sonradan Covid-19 testinin pozitif olması halinde sizi bilgilendirebilmemiz için kullanılır.

Ürettiğiniz HES kodlarının tüm yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz süre kadar paylaşabilir ya da silebilirsiniz.


1- HES KODUNU UYGULAMA ÜZERİNDEN ALMA

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI (ANDROİD) İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN..
HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI (İOS-İPHONE) İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN..


2- HES KODU SMS İLE NASIL ALINIR?

  • 2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile;
  • HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,
  • Mavi Kartlı veya TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler; HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,
  • T.C. Kimlik veya Yabancı Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası bulunmayan kişiler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek,

3- HES KODU E-DEVLET SİSTEMİNDEN NASIL ALINIR?


e-Devlet ile,
  • e-Devlet üzeriden buraya tıklayarak,
  • e-Devlet üzerinden HES Koduna ait işlemler; üretme, silme, sorgulama ve detaylarını görüntüleme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
  • 18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu e-Devlet üzerinden oluşturabilirsiniz.

Oluşturulan HES kodu ilgili firma, kurum ya da kişiye iletilir ve kişinin hastalık riski taşıyıp taşımadığı bu kod ile sorgulanabilir.

Ürettiğiniz HES kodlarını kurum ya da kişilerle doğrudan veya mobil uygulama üzerinden paylaşabilirsiniz. Kurum ya da kişiler paylaştığınız HES kodlarını sorgulayarak Covid-19 açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı sorgulayabilirler. Aynı şekilde sizinle paylaşılan HES kodlarını uygulama üzerinden sorgulayıp kişilerin risk durumlarını görebilirsiniz.

HES Kodu Ne İşe Yarar?

Paylaşılan firma ya da kurum HES kodu ile kişinin sağlık durumunu sorgular, risk varsa seyahat ya da ziyaret onaylanmaz.

Örneğin uçak, tren, otobüs vb. seyahatinize başlamadan önce HES kodunuzu paylaşacaksınız. Paylaşılan HES kodları üzerinden tüm yolcuların Covid-19 riski taşıyıp taşımadığı sorgulanabilecek ve riskli kişilerin seyahati engellenecektir. Böylece sağlık durumunuzu koruyabileceksiniz.

Ayrıca seyahat sırasında herhangi bir risk taşımayan ancak risk durumları sonradan oluşan kişilerle de 14 gün içinde birlikte seyahat etmişseniz, sizinle iletişime geçilerek sağlık ve rehberlik hizmeti sağlanacaktır.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski