Markar Esayan kimdir? nereli? kaç yaşında ne zaman öldü?

Markar Esayan kimdir? aslen nereli? neden kaç yaşında öldü? eşi kim? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgiler.
Markar Esayan


Markar Esayan kimdir? aslen nereli? neden kaç yaşında öldü? eşi kim? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgiler.


AK Parti İstanbul Milletvekili Markar Esayan kimdir?

Markar Esayan 4 Şubat 1969'da İstanbul'da doğdu. Ermeni asıllı Türk yazar, gazeteci ve siyasetçidir. Uzun süredir mide kanseriyle mücadele eden AK Parti İstanbul Milletvekili Markar Esayan 16 Ekim 2020'de hayatını kaybetti.

İlkokulu Bomonti Mıhitaryan, liseyi ise Özel Getronagan Ermeni Erkek Lisesi'nde okudu. 1995 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi lisans eğitimini tamamladı. Yüksek lisansını Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler bölümünde yaptı. Master tezi "19. Yüzyıl Ermeni Gerçekçi Edebiyatı'nda Sınıf Çatışmaları, Burjuvazinin Doğuşu ve Modernite" başlığını taşıyan ve alanında bir ilk olan konuyu kapsıyordu. 1997 yılından beri aralıklarla yazdığı Agos Gazetesi'nde 2001 yılından itibaren Hrant Dink'in davetiyle “Dar Kapı" başlığı altında köşe yazıları kaleme almaya başladı. Esayan birçok sivil toplum örgütünde çeşitli projelerde çalıştı ve danışmanlık hizmeti verdi.

Hrant Dink'in 19 Ocak 2007 tarihinde elim bir suikasta gitmesiyle Dink sonrası Agos'un yayın hayatına devam edebilmesi adına Etyen Mahçupyan ile birlikte çalıştı. Dink'in birinci ölüm yıldönümünden sonra Agos'tan ayrıldı. Bir süre sonra yazılarına da son verdi.2008 yılı baharından itibaren ise, Taraf gazetesinde çalışmaya başladı."Arada" başlığı altında köşe yazıları yazmayı sürdürdü. 15 Aralık 2012 tarihinde gazete yayın yönetmen ve yardımcısının ani ayrılığından itibaren gazetenin geçici yayın yönetmenliğini üstlendi. Daha sonra Oral Çalışlar ile birlikte, 25 Nisan 2013 tarihine kadar görevini sürdürdü. Gazete bu dönemde başlayan Çözüm Süreci'nde süreci destekleyen en etkili gazete olarak öne çıktı. Öyle ki Akil İnsanlar heyetine en çok üye veren gazete ünvanına sahip oldu.

2013 yazından itibaren Yeni Şafak ve Daily Sabah gazetelerinde, Serbestiyet ve Turkey Agenda internet sitelerinde köşe yazmaya devam etti.

Aynı zamanda edebiyatçı olan yazarın ilk romanı, “Şimdinin Dar Odası" 2004 İnkılâp Kitabevi Büyük Ödülü'nü kazandı ve 2005 yılında okuyucuya ulaştı. İkinci ve ilk romanın devamı olan romanı "Karşılaşma" ise Ekim 2007'de okuruyla buluştu. Üçüncü romanı Jerusalem ise 2011 yılında Timaş yayınevinden çıktı.

KİTAPLARI

  • "Şimdinin Dar Odası", İnkılap Kitabevi, Şubat 2005
  • "Karşılaşma", Hayykitap, Eylül 2007
  • "Jerusalem", Timaş Yayınları, Haziran 2011
  • "Dünyayı Durduran 60 Gün", Cemil Ertem ile birlikte, Etkileşim Yayınları, Ağustos 2013
  • "İyi Şeyler", Etkileşim Yayınları, Kasım 2013

1 Yorumlar

  1. Son derece efendi ve Türkiye sevdalısı Ermeni bir vatandaşımızdı. Türk kanı taşıyan bir çok vatan hainini cebinden çıkaracak kadar Türkiye Milliyetçisiydi. Ailesine, yakınlarına sabır ve başsağlığı dilerim..

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski