Meteoroloji Kırmızı, Sarı, Turuncu uyarı nedir? anlamları nedir?

Turuncu alarm nedir? Meteoroloji uyarı renkleri anlamları, sarı alarm nedir? kırmızı alarm ne demektir? turuncu uyarı ne anlama gelir? Meteouyarı renk anlamları, uyarılar ne ifade eder?
Meteoroloji uyarıları


Meteoroloji Kırmızı, Sarı, Turuncu alarm nedir? renk uyarıları ne demek? Turuncu alarm nedir? Meteoroloji uyarı renkleri anlamları, sarı alarm nedir? kırmızı alarm ne demektir? hangi renk neyi ifade eder?


METOUYARI NE DEMEK?

MGM’nin hazırlayıp yetkili kişiler ile paylaştığı uyarılar, MeteoUYARI sistemine uyarlanmıştır. Bu sayede uyarıların daha iyi anlaşılması sağlanacaktır. Uyarı seviyeleri ve renkler, meteorolojik hadisenin şiddeti, görülme sıklığı, etki alanı ve süresi dikkate alınarak belirlenir.


MeteoUyarı uygulamasında kullanılan renklerin anlamları şöyle:

KIRMIZI RENK UYARI NEDİR?

Kırmızı, havayla ilgili "çok tehlikeli durum"un olduğunu gösteriyor. Son derece kuvvetli bir meteorolojik hadise tahmin edildiğinde bu renkle uyarı yapılıyor. Haritada kırmızı rengin olduğu yerde büyük hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülüyor. Bu hadiseler çoğu durumda geniş bir alan üzerinde hayatı tehdit edecek nitelikte kabul ediliyor. Güncel meteorolojik koşullar ve tahminlerin bu durumda sıklıkla takip edilmesi önem taşıyor.

TURUNCU RENK UYARI: NEDİR?

Turuncu, havayla ilgili "tehlikeli durum"larda kullanılıyor. Bu renkte tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülüyor. Çok tedbirli olunması, güncel meteorolojik koşullar ve tahminlerin takip edilmesi gerekiyor.

SARI RENK UYARI NEDİR?

Sarı, havada "potansiyel tehlike durumu"na işaret ediyor. Tahmin edilen meteorolojik hadise olağan dışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli davranılması uyarısında bulunuluyor.

YEŞİL RENK UYARI NEDİR?

Yeşil ile belirtilen yerde uyarı yapılmasını gerektiren meteorolojik hadisenin tahmin edilmediği anlaşılıyor.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski