Tsunami nedir? Tsunami neden olur? nasıl oluşur?

Tsunami nedir? Tsunami neden olur? nasıl oluşur? denizde nerede olur? nerede oldu? tsunami izmir istanbul antalya ege trakya tekirdağ akdeniz bodrum marmaris ege tsunami hakkında bilgi.
Tsunami

Tsunami nedir? Tsunami neden olur? nasıl oluşur? denizde nerede olur? nerede oldu? tsunami izmir istanbul antalya ege trakya tekirdağ akdeniz bodrum marmaris ege tsunami hakkında bilgi.


Tsunami ne demek?

Japoncada "liman dalgası" anlamına gelen tsunami deniz ve okyanuslarda çok büyük şiddette meydana gelen depremler neticesinde ortaya çıkan bir doğa olayıdır. Tarihimizde binlerce kişinin hayatını kaybettiği çok büyük tsunamiler yaşanmıştır. Tsunamiyi ayrıca sismik deniz dalgası olarak da tanımlanabilir. Tsunami sırasında saatte 800 km hızla ilerleyen dev dalgalar, 30 metre boyuna kadar ulaşabilirler.

Tsunami "sismik deniz dalgaları" olarak adlandırılır. Tsunami oluşumundan sonra büyük zararlar verir ve bu zararlar çoğunlukla tamir edilemez büyüklüktedir. Çok sayıda can ve mal kaybına sebebiyet verir. Bunun yanı sıra devlet bütçesini de olumsuz yönde etkileyerek mali kayıplara neden olarak ülkenin gelişimi açısından büyük bir zarara mal olur. Yunan tarihçi Tukididis tsunamileri denizaltı depremlerinden kaynaklanan bir doğal afet olarak ileri süren ilk kişidir.

Ancak tsunaminin oluşumu hakkında 20. yüzyıla kadar pek bir şey bilinmemekteydi. Tsunamiler deniz ve meydana gelen dev dalgalar demektir.

Çok şiddetli depremler, denizlerin altında meydana gelen volkanik patlamalar, nükleer patlamalar, meteor düşmesi, tektonik olaylar sonucu deniz zeminin çökmesi ve dev kasırgalar. İşte bu saydığımız faktörlerin hepsi deniz ve okyanuslarda dev dalgaların yani tsunamilerin oluşmasına sebep olmaktadır.


Tsunami Nedir?

Tsunami okyanus ya da denizlerin tabanında meydana gelen deprem, volkan patlaması ve bunlara bağlı taban çökmesi, zemin kaymaları gibi tektonik olaylar sonucu denize geçen aşırı enerji nedeniyle oluşan uzun periyotlu deniz dalgasını temsil eder.

Tsunami Nasıl Oluşur?

Bazen denizin tabanında bir deprem ya da volkan patlaması meydana gelir. Bu olaylarda biri okyanusun dibindeki suyu yüzeye doğru iterek iki yönde ilerler. Kimi zaman kıyılara ulaşınca kilometrelerce yol alır. Bu dalgalar açık denizde saatte 800 kilometre hızla ilerler fakat o sırada boyları çok uzun değildir. Suyun çok derin olmadığı bir yere ulaşınca dalgaların hızı kesilir. Hızı bir anda azalan dalga iyice yükselir. Dalganın boyu kimi zaman 30 metreye kadar ulaşır. Tropikal kasırga gibi bazı meteorolojik şartlar, büyük alçak basınç alanları oluşturarak fırtınalarda denizin fazla yükselmesi durumunda tsunamilere neden olabilir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski