el-Aziz esmasının anlamı, zikir sayısı, faydaları ve faziletleri

Allah'ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna'dan olan El Aziz ne demek, anlamı, zikri, fazileti nedir? El Aziz Ebced değeri, zikir adedi ve günü
el Aziz

Allah'ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna'dan olan El Aziz ne demek, anlamı, zikri, fazileti nedir? El Aziz Ebced değeri, zikir adedi ve günü


El-Aziz Yenilmeyen yegane galip.
Mağlup edilmesi mümkün olmayan.
Emir ve iradesine karşı bütün kainatın zerre kadar hükmü yoktur.

El-Aziz Arapça yazılışı: العزيز

Bu ism-i şerîf, kuvvet ve galebe mânâsına gelen İZZET kökünden gelir. Allah (c.c) mutlak sûrette kuvvet ve galebe sâhibidir.

İzzet sıfatı, Kur’an’da birçok yerlerde azab âyetleri bahsinde gelmiştir. Fakat bu ism-i şerîfin yine birçok defa Hakim ism-i şerîfi ile birleştiği görülür. Bunun mânası: Allah Teâlâ’nın kudreti galibdir, fakat hikmeti ile kötülerin cezasını te’hir eder, kötülük edip durmakta olan insanları cezalandırmakta acele etmez, demektir.

Cenab-ı Hak buyuruyor:

“..O, üstün ve güçlü olandir, hüküm ve hikmet sahibidir.” (İbrahim,4)

Kur’an-ı Kerim’de doksanbir yerde geçmektedir. Fakat hiç bir yerde tek başına zikredilmemiş; daima Esma-i Hüsna’dan diğer bir isimle beraber varid olmuştur.

Allah’ın ‘Aziz‘ sıfatı, O’nun hiçbir zaman mağlup edilemeyeceğini, her zaman galip olanın Kendisi olduğunu ifade eder. Allah kainatta mutlak kuvvet sahibidir ve O’ndan üstün hiçbir güç yoktur.
O hiç bir şekilde ve surette asla yenilgiye uğramayan, her şeye gücü yetendir.
O, haksızlık yapılamayacak kadar güçlüdür.
O en üstündür, en yücedir, şeref ve izzet sahibidir.

El-Aziz Esması

Gayet izzetli, onurlu ve şanlıdır. Hiçbir şekilde mağlup edilmez, her işinde gâlibdir. Yahut eşi benzeri yoktur ve gayet yüksektir. Yani, “Hiçbir şey O’nun dengi olmamıştır.” (İhlâs,4) âyetinde ifade edildiği gibidir. Bununla beraber alçaklığı, ahlâksızlığı, küfür, zulüm, fesad, isyan ve küfran gibi fenalıkları sevmez.

O’nun gücünü bilmek, O’nu hatırdan çıkartmamak, günahlardan uzaklaşmayı, yararlı işlerle meşgul olmayı sağlar. Mutlak Hâkimin Allah’tır. Sevk ve idare O’nun elindedir. O’nun koruma ve himayesi olmadan korunulamaz. O’nun yardımı olmadan başarılı olunamaz. Acizliğini samimiyetle kabul etmek, Allah’ın izzetini müşahede etmeyi sağlar.

El-Aziz Ebced değeri ve zikir saati:

El-Aziz esmasının zikri (94) adettir. Zikir saati Merih, Günü Salı‘dır.

El-Aziz Esmasının Fazileti, Havas ve Esrarı
El-Aziz ism-i şerifi, düşmanlarını zelil etmek, insanların yanında izzet ve şeref sahibi olmak, korkularından emin olmak için, “Ya Aziz Celle Celalühü” diyerek 94 kere okunup dua edilir. Yedi gün 100 defa okuyan kimsenin hasmı helak olur.

Kim bu ism-i şerifi günde kırk defa kırk gün “Ya Aziz Celle Celalühü” diyerek okumaya devam ederse; Allahü Teala hazretleri onu aziz kılar. Fazl-u kereminden ona zenginlik verir. Onu kullarına muhtaç etmez.

Yetmiş bin defa düşman askerine karşı el ile işaret edilerek “Ya Aziz Celle celalühü” diyerek okunursa biiznillah düşman hezimete uğrar.

Her kim bu ism-i şerifi kırk gün sabah namazından sonra 40 kere “Ya Aziz Celle Celalühü” diyerek okursa Cenab-ı Hak hazretleri onu hiç kimseye muhtaç eylemez.

Sitemizde bulunan diğer esma-ül hüsna anlamları listesi için tıklayın..

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski