Lütfi Elvan kimdir? aslen nereli? kaç yaşında?

Lütfi Elvan kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi..
Lütfi Elvan

Lütfi Elvan kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.


LÜTFİ ELVAN KİMDİR?

Lütfi Elvan, Karaman'ın Ermenek ilçesinde 1962 yılında dünyaya geldi. Maden Yüksek Mühendisi, Ekonomist ve Planlamacı; İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesini bitirdi. İngiltere'de Leeds Üniversitesinde Maden ve Yöneylem Araştırması alanında, ABD'de Delaware Üniversitesinde Ekonomi alanında yüksek lisanslarını yaptı.

Çeşitli kamu kurumlarında uzmanlık, daire başkanlığı ve müsteşar yardımcılığı görevlerinde bulundu. Organisation for Economic Co-operation and Development Kırsal Kalkınma Grubu Başkan Yardımcısı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve AB Müzakere İzleme ve Yönlendirme Komitesi Üyesi olarak görev yaptı.

23 ve 24. Dönemde Karaman, 25. Dönemde Antalya ve 26. Dönemde Mersin Milletvekili seçildi. 23. Dönemde Türkiye- AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanlığı ve Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Türkiye Temsilciliği görevlerinde bulundu. 24. Dönemde Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı oldu. 64. Hükûmette Başbakan Yardımcısı ve 65. Hükûmette Kalkınma Bakanı olarak görev aldı.

10 Kasım 2020 tarihinde Berat Albayrak'ın istifası ile boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığına atanmıştır.

Lütfi Elvan 2 Aralık 2021 tarihinde görevinden affını isteyerek ayrılmış ve yerine Nureddin Nebati atanmıştır.

Lütfi Elvan'ın eşi kim?

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Lütfi Elvan, Zeliha Elvan ile evli olup, 2 çocuk babasıdır.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski