Nurettin Canikli kimdir? aslen nereli? kaç yaşında?

Nurettin Canikli kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgiler..
Nurettin Canikli

Nurettin Canikli kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgiler.


NURETTİN CANİKLİ KİMDİR?

Nurettin Canikli, 15 Mayıs 1960 tarihinde Giresun'un Alucra ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Alucra'da tamamladı. 1974 yılında Devlet Parasız Yatılı Okulları sınavına girerek Giresun İmam Hatip Lisesi'ni kazandı ve lise eğitimini burada tamamladı. 1978 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde lisans eğitimine başlayan Canikli, Ekonomi Bölümünden mezun oldu. Ardından İngiltere'de bulunan Sheffield Üniversitesi'nde Para-Banka-Finansman alanında yüksek lisansını tamamladı.

Eğitiminin ardından 1993 yılında Maliye Başmüfettişliğine atanan Canikli, aynı yıl Gelirler Daire Başkanlığı ve 1996 yılında Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlendi. 1997 yılında ise İstanbul Defterdarlığına atandı.

54. Hükümetin düşmesinin ardından Temmuz 1997'de görevinden alınan Canikli, bunun üzerine memuriyetten istifa etti. Yeminli mali müşavirlik şirketinin ortağı olarak faaliyette bulunan Canikli, 5 yıl boyunca Yeni Şafak gazetesinde ekonomi ve finans konularında köşe yazarlığı yaptı.

2001 yılında kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) kurucu üyeleri arasında yer alan Canikli, 2002 Türkiye Genel Seçimlerinde AK Parti Giresun Milletvekili olarak TBMM'ye girdi ve bu süreçte TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Başkanı ve Avrupa Akdeniz Parlamenter Asamblesi Üyesi görevlerini sürdürdü. 2007 ve 2011 Türkiye genel seçimlerinde tekrar Giresun milletvekili olarak meclise girdi.

2014 yılında Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan 62. Türkiye Hükümeti'nde Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak yer alan Nurettin Canikli, Haziran 2015 genel seçimlerinde ise aday gösterilmedi. Kasım 2015'te ise bir kez daha AK Parti'den milletvekili olarak meclise girdi. Davutoğlu'nun Başbakanlık görevinden istifa etmesinin ardından Binali Yıldırım tarafından 24 Mayıs 2016 tarihinde kurulan 65. Türkiye Hükümetinde Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirildi. 19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine revizyonu değişikliği sonrasında Milli Savunma Bakanlığı'na atandı.

Nurettin Canikli, evli ve dört çocuk babasıdır.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski