Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu kimdir? nereli? kaç yaşında?

Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? nerede görevli? eşi çocukları kim? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.
Ebubekir Sofuoğlu

Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? nerede görevli? eşi çocukları kim? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.


Ebubekir Sofuoğlu Türk akademisyen, Tarih Profesörü, sosyoloji araştırmacısı, televizyon programcısı, yazar, şair, akademik yönetim kurulu başkanı ve Sakarya Üniversitesi öğretim üyesidir.

EBUBEKİR SOFUOĞLU KİMDİR?

Ebubekir Sofuoğlu 28 Temmuz 1968 tarihinde Adapazarı'nda doğmuştur. Sofuoğlu "tarih, sosyoloji, din, felsefe, toplum" üzerine yaptığı çarpıcı yorumlarıyla bilinir. Türkiye'de ve yurtdışında birçok konferansa katılmış, 26 ülkede saha araştırmaları yapmak amacı ile bulunmuştur.

İngilizce, Rusça, Arapça, Boşnakça, Hırvatça ve Sırpça dahil toplam 6 dil bilen Sofuoğlu çeşitli konularda kitaplar kaleme almıştır. "Osmanlı'ya üç suikast", "6 asırlık devlet 6 yılda nasıl yıkıldı" ve "kadına rüşvet" en önemli eserlerindendir.


Halen Sakarya Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışan Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu günümüzde birçok seminer ve konferanslara konuşmacı olarak katılmaktadır.

Aldığı Ödüller:

  • Macaristan’ın Ankara Büyükelçiliği’nce Verilen Özel Ödül(2002).
  • Macaristan Büyükelçiliği Kültür Ateşesi tarafından verilen teşekkür belgesi(2002)
  • Toplumsal Tarih Dergisinde Yayınlanan Yazının Kapak Olması Nedeniyle Sakarya Üniversitesi’nce Verilen Ödül, 2004

Eserleri:

ARAŞTIRMA-İNCELEME: Osmanlı Devletinde Islahatların Yeri ve I. Meşrutiyet (2004), Belgelerle Kosova'da Osmanlı Asırları (2006), Kosova'nın Çanakkale Kahramanları (2007), Belediye ve İnsan (2007), Belediye ve İnsan (2007), 1851-1912 Arası Osmanlı Arşiv Belgelerine Göre Kosova'da Osmanlı İdaresi (2007).

DERLEME: Şar Dağlarındaki Genetik Şifreler - Gora Abidesi (2007). KAYNAK: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (11. cilt, 2009

Ebubekir Sofuoğlu, Asiye Sofuoğlu ile evli olup, Mahmut Esat, Seyyid Emre ve Yusuf adında üç çocuk babasıdır.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski