el-Mütekebbir esmasının anlamı, zikir sayısı, faydaları ve faziletleri

El Mütekebbir ism-i şerifi, Allah'ın Esmaül Hüsnasından olan Ya MÜTEKEBBİR ne demek, anlamı, zikri, fazileti nedir? El Mütekebbir Ebced değeri, zikir adedi ve günü nedir?
el mütekebbir

El Mütekebbir ism-i şerifi, Allah'ın Esmaül Hüsnasından olan Ya MÜTEKEBBİR ne demek, anlamı, zikri, fazileti nedir? El Mütekebbir Ebced değeri, zikir adedi ve günü nedir?


En büyük ve en yüce olan, büyüklüğünü, ululuğunu her an ve her yerde gösteren.

el-Mütekebbir Arapça yazılışı: المتكبّر
Yâ Mütekebbir Arapça yazılışı: يَا مُتَكَبِّرُ

Cenab-ı Hak buyuruyor:
"O Allah ki, O'ndan başka İlah yoktur. Meliktir; Kuddûstur; Selam'ır; Mü'mindir; Müheymindir; Azizdir; Cebbardır; Mütekebbirdir. Allah, (müşriklerin) şirk koştuklarından çok Yücedir."

(Haşr, 23)

Kudsi bir hadiste Allah (c.c) şöyle buyurmuştur: "Büyüklük ridam (dış elbise), yücelik ise izarımdır (iç elbise). Bu ikisinden biri üzerinde benimle çekişeni ateşe atarım." Bu durum büyüklük ve yüceliğin Allah'ın kemal sıfatlarından olduğunu ortaya koymaktadır. Diğer varlıkların bu sıfatlara sahip olduklarını iddia etmeleri gerçek dışıdır. Böyle bir iddia onların eksikliğini ve haddi aştıklarını gösterir.

Müslüman, sevap elde etmek ve cezadan kurtulmak için değil, sadece Hak için hakka ibadet etmelidir. Aksi halde yaradılmış olan bir şeyi amaç edinmiş ve buna ulaşmak için hakkı aracı yapmış olur. Oysa Hak ve doğru olan bu değildir. Hiçbir karşılık beklemeden yalnız Hak için Hakka ibadet etmek, bütün durumlarda Allah'ı yüceltmeyi, büyüklüğüne içtenlikle saygı duymayı, adi ve alçak olan bütün şeylerden uzak durmayı gerektirir.

El-Mütekebbir Ebced Değeri: 662

el-Mütekebbir Esmasının Faziletleri

Zalimlerin zelil olması, bütün insanların yanında sözlerin makbul ve mütebber olması için "Ya Mütekkebbir Celle celalühü" diyerek 662 kere okunmalıdır.

Esmaül Hüsna İle Münacat

Ey izzet şeref ve saltanatından dolayı ihtişam ve büyüklüğünde tek, Mütekebbir Allahım! Kibirlenip din ve din ehline düşmanlık edenleri zelil eyle.

Sitemizde bulunan diğer esma-ül hüsna anlamları listesi için tıklayın..

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski