TÜVTÜRK araç muayenesinde Hafif Kusurlar nelerdir?

TüvTürk araç muayenesinde hafif kusurlar hangileridir? hangi arızalar hafif kusur sayılır? muayene için gerekli evraklar ve malzemeler nelerdir? randevu nasıl alınır?

Hafif kusurlu ne demek? TüvTürk araç muayenesinde hafif kusurlar nelerdir? hangi arızalar hafif kusur sayılır? muayene için gerekli evraklar ve malzemeler nelerdir? randevu nasıl alınır?

Ülkemizde tüm kara taşıtlarının yani araçların muayeneleri TüvTürk tarafından araç muayene istasyonlarında yapılmaktadır. Araç muayenelerinin neticesi üç şekilde sonuçlanır.

1- Kusursuz Araç: Muayenede geçer raporu alır.
2- Hafif Kusurlu Araç: Muayeneden geçer raporu alır.
3- Ağır Kusurlu Araç: Muayeneden geçer raporu alamaz. Araç sahibinde en fazla 1 ay süre tanınır, bu süre içinde aracın gerekli onarımı yapılarak yeniden muayeneye yapılması gerekmekir.

Hafif kusur olarak adlandırılabilecek ve muayene kâğıdında karşınıza çıkabilecek durumlar şunlardır:
 • Fren sürtünme değeri: Hafif Kusurlu Sayılır
 • El Freni Yavaş İşlem Yapıyor: Hafif Kusurlu Sayılır
 • Fren Uygunsuz Monte Edilmiş: Hafif Kusurlu Sayılır
 • Daimi Fren Sistemi: Hafif Kusurlu Sayılır
 • Kompresör Süresi: Hafif Kusurlu Sayılır
 • Enerji Deposu: Hafif Kusurlu Sayılır
 • Fren Kuvvetlendirici: Hafif Kusurlu Sayılır
 • Pedal: Hafif Kusurlu Sayılır
 • El Fren Kolu Çekme: Hafif Kusurlu Sayılır
 • Fren Telleri: Hafif Kusurlu Sayılır
 • Ön Fren Boruları: Hafif Kusurlu Sayılır
 • Fren Hortumları: Hafif Kusurlu Sayılır
 • Arka Fren Boruları: Hafif Kusurlu Sayılır
 • Orta Fren Boruları: Hafif Kusurlu Sayılır
 • Orta – Sağ – Sol Arka Fren Hortumları: Hafif Kusurlu Sayılır
 • Toz Körükleri, Silindir Kursu, Fren Silindiri: Hafif Kusurlu Sayılır
 • Havalı Frenler, Mekanik Freni Sistemi, Kontrol bağlantı Uçları, Frenlerin Serbestliği, Yay Kurmalı El Fren Sistemi, Direksiyon, Görüş alanı, Dikiz Aynası, Camlar, Aydınlatma, Kısa Huzmeli Far, Park Lambası, Geri Vites Lambası, Dörtlü İkaz Sistemi, Elektrik Kabloları: Hafif Kusurlu Sayılır
Muayene öncesinde TUV TÜRK’ten randevu almanız gerekmektedir.
Hafif Kusurlu Araçlar trafikte kullanılabilir mi?
Hafif kusurlu araçlar muayeneden sıkıntısız olarak geçtiği için, trafiğe de çıkabilir. Fakat bu hafif kusurların zaman içerisinde yapılması tavsiye edilir. Tamir edilmeyen bu hafif görünen arızalar zamanla onarılmazsa daha büyük masraflara yol açabilir.

Araç Muayenesi için Randevu nasıl alınır?
Araç muayeneleri bilindiği gibi TUV TÜRK’te yapılmaktadır. Dolayısıyla muayene işlemi için Tüv Türk'ten randevu almanız gerekmektedir. İnternet üzerinden ya da çağrı merkezlerinden randevu alabilirsiniz. Randevu alabilmeniz için, araç plaka numarası yeterlidir. Çağrı merkezlerinden randevu almak itiyorsanız, haftanın 6 günü sabah 08.00 ila 20.00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

Araç Mayenesi için gerekli evraklar nelerdir?
Araç muayeneye girmeden önce gerekli olan bazı evraklar şunlardır;

Ruhsat: Muayene için mutlaka aracınızın ruhsatının olması gerekiyor. Eğer ruhsat için muayene alanı bulunmuyorsa, elektronik ortam üzerinden de çıktı alabilirsiniz.

Aracın Ceza ya da Vergi Borcunun Olmaması: Araçların borcu ya da cezası varsa, muayene yapılamamaktadır. İlk olarak borçları tamamlamalı daha sonra aracınızı muayene ettirmelisiniz.
Trafik Sigorta: Bütün araçların, zorunlu trafik sigortasının yaptırılması gerekmektedir. Trafik sigortanızı yaptırmanız son derece önemlidir.

Egzoz Gazı Ölçümü: Aracınızı muayene ettirmek istiyorsanız, bu noktada ilk olarak egzoz gazı ölçümünü yaptırmanız gerekmektedir. Normal muayeden geçmiş olmanız, egzoz gazı ölçümünden geçmemenizi gerektirmez. Egzoz gazı ölçümünden de geçmeniz gerekmektedir. Bu ölçümden geçemezseniz, aracınız ağır kusurlu sayılacaktır. Bu da 30 gün için de yeniden aracınızı muayeneye sokmanızı zorunlu hale getirecektir.

Araç Muayenesi İçin Araçta olması gereken malzemeler
Muayene sırasında araçta bulunması zorunlu bazı malzemeler bulunmaktadır. Bunlar;

- İlk Yardım Çantası (İçinde bütün ekipmanlarının olması gerekiyor)
- Üçgen Reflektör (Bütün araçlarda – motosiklet ve motorlu bisikletler – 2 tane olmalıdır)
- Yangın Söndürme Tüpü
- Stepne (yedek lastik)

Belirtilen bu ekipmanların mutlaka araç içerisinde olması gerekmektedir.
Eğer muayene olan araç ticari taksi ise, taksi levhası, taksimetre ve iç aydınlatma lambasının olması gerekir. Muayene olan otobüsler için iç aydınlatma lambası, kırma çekici ve tekerlek takozunun bulunması gerekmekir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski