Gürsel Tekin kimdir? aslen nereli? kaç yaşında? eşi kim?

Gürsel Tekin kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? kiminle evli? evlilikleri? eşi kim? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.
Gürsel Tekin

Gürsel Tekin kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? kiminle evli? evlilikleri? eşi kim? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.


GÜRSEL TEKİN KİMDİR?

Gürsel Tekin 17 Haziran 1964 tarihinde Ardahan'ın Göle ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Ardahan'da tamamlamasının ardından Lise öğrenimine Kars'ta başladı, 1981 yılında Kars Alpaslan Lisesi'nden mezun oldu. Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ni kazandı fakat bazı sebeplerden dolayı yüksek öğrenimini sürdüremedi. Aynı yıl sosyo-ekonomik nedenlerden ötürü ailesiyle birlikte İstanbul'a taşındı ve Kadıköy'de garson olarak çalışmaya başladı.

Tekin, lise yıllarında Bülent Ecevit'in genel başkanlığını yaptığı Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) gençlik örgütüne katıldı. Siyasi yaşamı 1980 Darbesi nedeniyle kesintiye uğrayan Tekin, 1984 yılında Sosyal Demokrasi Partisi'nde (SODEP) siyasete yeniden girdi. 1986–87 yılları arasında İstanbul'da bulunan Kuleli Askerî Lisesi'nde askerlik görevini tamamlamasının ardından SODEP'in ardılı olan Sosyal Demokrat Halkçı Parti'ye (SHP) katıldı.

1989 Türkiye yerel seçimlerinde SHP Kadıköy Belediye Meclis üyesi seçildi. 5 yıl sonra yapılan 1994 Türkiye yerel seçimlerinde tekrar seçilerek görevini sürdürdü. 1995 yılında SHP ile CHP'nin birleşmesi üzerine görevini CHP'de sürdürdü ve partinin ilçe yönetim kuruluna girdi. 1999 ve 2004 Türkiye yerel seçimlerinde belediye meclis üyeliğine seçilerek 1997 yılından beri sürdürdüğü görevine devam etti. Ayrıca 2004 yerel seçimleriyle İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi oldu.

2002–2005 yılları arasında CHP İstanbul il başkan yardımcılığı görevini üstlendi. 14 Ağustos 2007 tarihinde Merkez Yürütme Kurulu tarafından CHP İstanbul İl Başkanlığı görevinden istifa eden Şinasi Öktem'in yerine getirildi. 2009 yerel seçimlerinin kampanya sürecinde CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte çalıştı. 2009 Türkiye yerel seçimlerinde yeniden Kadıköy'den İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi seçildi. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazılar yazan Tekin, Türkiye'nin sosyo-ekonomik yapısı ve yerel yönetim sorunlarına ilişkin 300′ü aşkın makaleye imza attı.

CHP'de Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkan seçilmesinin ardından ilk defa 2011 Türkiye genel seçimlerinde CHP İstanbul milletvekili olarak meclise giren Tekin, 4 Ağustos 2010 tarihinde yapılan CHP Parti Meclis toplantısında 48 üyenin oyuyla MYK üyeliğine seçildi. Haziran 2015, Kasım 2015 ve 2018 Türkiye genel seçimlerinde tekrar CHP İstanbul milletvekili olarak meclise girdi.

Gürsel Tekin 33. Cumhuriyet Halk Partisi Olağan Kurultayı'nda CHP Genel Başkanlığı görevine Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçilmesinin ardından 4 Ağustos 2010 tarihinde İletişim, Tanıtım ve Medya ile İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine atandı. Ancak 3 Mayıs 2012 tarihinde Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa etti. Cumhuriyet Halk Partisi Olağan Kurultayı'nda Genel Başkan yardımcılığı görevine tekrar getirildi. Bu görevini 14 Eylül 2014 tarihine kadar sürdüren Tekin, 8 Mayıs 2014 tarihinde CHP Genel Sekreterliği görevine atandı. Görevini 24 Ocak 2016 tarihine kadar sürdürdü.

Gürsel Tekin, 23-24-25-26-27. dönem (halen) CHP İstanbul milletvekilidir.


Gürsel Tekin kiminle evli?

  • Gürsel Tekin, ilk evliliğini 2 erkek çocuğunun annesi Ayşe Tekin ile yapmıştır.
  • Gürsel Tekin, ikinci evliliğini 1 erkek çocuğunun annesi Nihan Tekin ile yapmıştır, 2021 yılında anlaşmalı olarak boşanmışlardır.
  • 57 yaşındaki CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, üçüncü evliliğini, 4 Şubat 2022'de Çırağan Sarayı'nda düzenlenen bir törenle, kendinden 26 yaş küçük olan 32 yaşındaki Habertürk haber spikeri Mehtap Özkan'la yapmıştır.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski