Prof. Dr. Melih Bulu kimdir? aslen nereli? kaç yaşında?

Prof. Dr. Melih Bulu kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? mesleği ne? eşi kim? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.
Melih Bulu

Prof. Dr. Melih Bulu kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? mesleği ne? eşi kim? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.


MELİH BULU KİMDİR?

Melih Bulu 15 Ağustos 1970 tarihinde Kırıkkale'de dünyaya geldi.
Üniversiteyi Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünde finans alanında yüksek lisans ve yönetim ve organizasyon alanında doktora eğitimi gördü.

Eğitimini tamamladıktan sonra Ankara'da savunma sanayinde zırhlı personel taşıyıcı üretimi yapan FMC-Nurol ve F-16 uçaklarının üretimini yapan Türk Uzay ve Havacılık Sanayi Şirketi (TUSAŞ) firmalarında çalıştı. P&G firmasında fabrika müdürü olarak verimlilik ve maliyet tasarrufu alanlarında görev yaptı. Ayrıca üretim ve hizmet sektöründe çeşitli firmalara strateji ve yönetim konusunda danışmanlık yaptı.

Melih Bulu, 2002 yılında Ak Parti'nin İstanbul ili Sarıyer ilçe başkanlığını kurdu. AK Parti İl yönetiminde ekonomiden Sorumlu İstanbul İl Başkan Yardımcılığı yaptı. 2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Ataşehir Belediye Başkanlığı için Ak Parti'den aday adayı oldu. 2015 yılı genel seçimlerinde ise AK Parti’den İstanbul 1. bölgeden milletvekili aday adayı oldu.

2003-2010 yılları arasında Boğaziçi ve İstanbul Ticaret üniversitelerinde yarı zamanlı olarak İş Stratejisi ve Oyun Teorisi dersleri veren Bulu, 2009 yılından itibaren tam zamanlı akademisyen olarak çalışmaya başladı. 2008 yılında doçent, 2016 yılında profesör unvanı aldı. 2010-2014 yılları arasında İstanbul Şehir Üniversitesi İşletme Bölüm Başkanlığını yürüttü. 2016-2019 yıllarında İstanbul'da İstinye Üniversitesi'nin kurucu rektörü olarak görev yaptı. ve 2020'de Haliç Üniversitesi'nin rektörü olarak göreve başladı.

2004 yılında kurucularından olduğu Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu (URAK) adlı sivil toplum kuruluşunun önce genel koordinatörlüğünü, 2017-2019 yılları arasında yönetim kurulu başkanlığını yaptı ve URAK çatısı altında Türkiye'nin sektörel ve şehir bazında rekabetçilik analizlerini yaptı.

2021 yılında Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atandı. Bu atama  büyük tartışmalara yol açtı. Protestolar aylarca sürdü.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melih Bulu, 15 Temmuz'da yayınlanan Cumhurbaşkanı kararnamesiyle görevden alındı.

Melih Bulu evli ve üç çocuk babasıdır.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski