Sabina Toziya kimdir? aslen nereli? kaç yaşında?

Sabina Toziya kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? sağlık durumu nasıl? öldü mü? oynadığı filmler, diziler, biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.

Sabina Toziya kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? sağlık durumu nasıl? öldü mü? oynadığı filmler, diziler, biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.

Sabina Toziya, 17 Nisan 1946 tarihinde Makedonya Üsküp'te doğmuştur.
Asıl tam adı; Sabina Ajrula Tozija'dır.

ATV televizyonunda yayınlanan "Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz" dizisinde "Hayriye Ana" Sabina Toziya ekipten ayrılması izleyicilerde şok etkisi yarattı. Altı sezondur dizide Hayriye Ana karakterini oynayan 72 yaşındaki usta oyuncu, yılbaşı için sete verilen arada ülkesi Makedonya'ya gitmişti.

Toziya, İstanbul'a dönmek için hazırlandığı sırada bayıldı ve apar topar hastaneye kaldırıldı. Doktorlar, tetkikler sonucunda usta ismin beyninde tümör olduğunu tespit etti. Toziya sağlık problemi nedeniyle sete dönemeyeceği için rol aldığı diziden de senaryo gereği ölerek ayrıldı. Dört gün yoğun bakımda kalan usta oyuncu hastaneden taburcu oldu.

EDHO'nun takipçileri ise, Sabina Toziya kimdir, kaç yaşında? Sabina Toziya nereli? EDHO Hayriye Ana diziden neden ayrıldı? Öldü mü? gibi soruların yanıtını google'da aramaktadır.

Beyninde tümör tespit edilen usta oyuncu Sabina Toziya acil ameliyata alındı. Memleketi Makedonya'da bulunan Toziya'nın ameliyatını Sağlık Bakanı Venko Filipce gerçekleştirdi. Toziya sağlık problemi nedeniyle sete dönemeyeceği için rol aldığı Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz'dan da senaryo gereği ölerek ayrıldı.

Sabina Toziya, Üsküp Devlet Tiyatrosunda oyunculuk eğitimi almıştır. Üsküp, Makedonya ve Yugoslavya'da oyunculuk yapan Sabina Toziya Türkiye'de ilk kez Star TV ekranlarında yayınlanan "Muhteşem Yüzyıl" dizisi ile televizyon ekranlarında yer almaya başlamıştır. Sabina Toziya ayrıca ülkemizde 1976 yılı yapımlı "Öyle Olsun" ve 2016 yapımı "Annemin Yarası" isimli filmlerde de rol almıştır.

En son Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde "Hayriye Çakırbeyli" karakterine hayat veren Sabina Toziya, 1.65 metre boyunda, 73 kilo ve Koç burcudur.

Oynadığı diziler ve filmler

2018 – Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz (Hayriye Çakırbeyli) (TV Dizisi)

2016 – Annemin Yarası (Mevlide) (Sinema Filmi)

2015 – Muhteşem Yüzyıl (Afife Hatun) (TV Dizisi)

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski