Muhammed Emin Saraç Hoca kimdir? ne zaman, neden öldü?

Türkiye'nin önde gelen hadis alimlerinden Muhammed Emin Saraç Hocaefendi kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında ne zaman neden öldü?
Muhammed Emin Saraç Hoca

Türkiye'nin önde gelen hadis alimlerinden Muhammed Emin Saraç Hocaefendi kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında ne zaman neden öldü?


EMİN SARAÇ HOCA

Muhammed Emin Saraç, Tokat ilinin, Erbaa ilçesinin, Tanoba köyünde doğmuştur. (İmam Şâfiî ve İmam Mâliki Hz'nin tavsiyeleri dolayısıyla Hocaefendi doğum yılını zikretmemektedir) Babası Hafız Mustafa Efendi'dir. Dedesi Nakşibendiye'den Müderris Üzeyir Efendi Niksar´ın Keşfi Camii Medresesi´nde müderris idi. Müderris Üzeyir Efendi, dönemin sayılı uleması arasında gösteriliyordu. Dedesinin yanında 6 yaşında Kur'ân-ı Kerîm'i hatim ederek hafızlığa başladı.

Emin Saraç Hoca, 1940–194343 yılları arasında Niksar-Merzifon'da mukabeleler okudu. 1943'te ailesi tarafından tahsil için İstanbul'a Ali Haydar Efendi'nin tekkesine gönderildi. Ali Haydar Efendi, tekkesi sürekli gözlem altında tutulduğu için Emin Saraç'ı Fatih Camii Baş İmamı Ömer Efendi'ye emanet etti. Ömer Efendi'nin yanında Kur'ân talimi yapmaya ve Telhis okumaya başladı.

Emin Saraç Fatih Camii'nde üç ay misafir kaldıktan sonra Kargümrük'teki Üçbaş Medresesi'ne gitti. Burada ikamet eden ve 65 sene baş kayyımlık görevini yapan Süleyman Efendi'den (Süleyman Hilmi Tunahan) Buhâri-i Şerif'in birinci ve ikinci ciltlerini okudu.

Üçbaş Medresesi'nde 1950'ye kadar kaldı. Bu süreçte Ali Haydar Efendi ile Fatih Camii baş imamı Ömer Efendi'den başka Gümülcineli Mustafa Efendi, Muhaddis İbrahim Efendi, Arnavut Hüsrev Efendi, Ali Haydar Efendi, Silistreli Süleyman Hilmi (Tunahan) Efendi gibi zatlardan da tefsir, hadis, fıkıh, usül dersleri okumaya devam etti.

İstanbul'da kaldığı yıllarda, Tirmizî, Buhârî-i Şerif, Merâkı'l-Felâh, Kudûrî-i Şerîf, Şerhu'l-Akâid, Şifâ-i Şerif, Mir'ât, Müslim-i Şerîf, Mişkâtü'l-Mesâbih, Tefsir-i Kâdı Beyzavî gibi kitapları okudu.

MISIR'DA 9 YIL EĞİTİM ALDI

Muhammed Emin Saraç Hoca, Ezher diplomasının Türkiye'de geçersiz kılınmasına rağmen Mısır'da 9 yıl kalarak eğitimine devam etti. Bu dönemde Muhammed Zahidü'l Kevseri, Osmanlı'nın son şeyhülislamı Mustafa Sabri EfendiYozgatlı İhsan EfendiMuhammed Abdulvehhab BuhayriAhmed Fehmi Ebu SünneAli Yakup EfendiAbdulfettah eş-Şa'şa'dan istifade etti. Türkiye'den eğitim amacıyla geldikleri için oradaki hocalar kendilerini "Osmanlı devletinin çocukları" olarak görüyordu. Emin Saraç Hocaya göre bu çok önemli bir iltifattı.

BABASI KURAN ÖĞRETTİĞİ İÇİN MAHKEMEYE ÇIKARILDI

Babası Hafız Mustafa Efendi o dönemde çocuklarına Kur'ân-ı Kerîm okuttuğu için mahkemeye çıkarıldı. Hâkim, "Sen çocuklara Arapça okutuyormuşsun. Bu, doğru mu?" diye sorduğunda "Ben çocuklara kimsenin canına, malına ve ırzına tasallut etmeleri için bir şeyler öğretmiyorum; ben Kur'ân-ı Azîmüşşan'ı okutuyorum" dedi. Ancak mahkeme neticesinde 6 ay hapis cezası aldı.

Hadis Alimi Mehmet Emin Saraç, "Çocukluğumda bizim Kur'an okumamız yasaktı. Babam da dedem de bu yüzden hapse girmişti. O imtihanlardan geçtik. Şimdi ise Allah bizi aydınlığa çıkardı. Artık ülkemizde Kur'an-ı Kerim okuyan bir Cumhurbaşkanı var" demişti.

Muhammed Emin Saraç Hoca Efendi 19 Şubat 2021 tarihinde Hakkın rahmetine kavuşmuştur.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yayımladığı mesajda: "Ömrünün her safhasında rızayı ilâhî için gösterdiği büyük gayretlere şahitlik ettiğimiz, çok kıymetli İslâm âlimi Muhammed Emin Saraç hocamıza Cenab-ı Allah’tan rahmet niyaz ediyorum." ifadelerini kullandı.

recep tayyip erdoğan ismailağa muhammed emin saraç hoca ziyareti

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KISA SÜRE ÖNCE ZİYARET ETMİŞTİ

Türkiye'nin önde gelen ilim adamlarından, Hadis Alimi Muhammed Emin Saraç Hoca ve İsmailağa Cemaatinin manevi lideri Mahmut Efendi'nin vekili Hasan Kılıç Hocayı evlerinde ziyaret etmişti.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski