Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik kimdir? aslen nereli? kaç yaşında?

AkParti sözcüsü Ömer Çelik kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? evli mi? eşi kim? mesleği ne? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.
Ömer Çelik

AkParti sözcüsü Ömer Çelik kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? evli mi? eşi kim? mesleği ne? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.


ÖMER ÇELİK NERELİ?

Ömer Çelik 15 Haziran 1968’de Yusuf Ziya ve Dudu çiftinin çocuğu olarak Adana’da doğdu.  Adana Motor Teknik Lisesi’nde başladığı lise öğrenimini Adana Erkek Lisesi’nde tamamladı. Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu ve aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde "Türkiye’de çoğulculuğun yeni görünümleri (Son dönemdeki çoğulcu toplum modeli tartışmaları)" başlıklı yüksek lisans tezini yazarak 1998 yılında yüksek lisansını tamamladı.

2013 ve 2015 yılları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı görevini üstlenen Çelik, ilk defa 2002 Türkiye genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Adana milletvekili olarak meclise girmiştir. Binali Yıldırım tarafından 24 Mayıs 2016 tarihinde kurulan 65. Türkiye Hükümeti’nde Avrupa Birliği Bakanı olarak yer almıştır.


Mezun olmasının ardından bir süre siyaset bilimci ve gazeteci olarak çalışan Çelik, Bilgi ve Hikmet dergisinin Ankara Sorumlusu olarak görev yaptı ve çeşitli dergilerde yazılar yayınladı. Yeni Yüzyıl, Yeni Şafak ve Star gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.

Siyasi kariyerine Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AK Parti) katılarak başladı. İlk defa 2002 Türkiye genel seçimlerinde AK Parti Adana milletvekili olarak meclise girdi. NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyeliği görevinde bulundu. 2007 Türkiye genel seçimlerinde tekrar AK Parti Adana milletvekili olarak meclise girdi. Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı seçildi. 2011 Türkiye genel seçimlerinde tekrar meclise girdi. 2002-2013 yılları arasında Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi danışmanı olarak görev yaptı. 2010 yılında AK Parti Dış İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına seçildi.

24 Ocak 2013 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Kültür ve Turizm Bakanlığı makamında bulunan Ertuğrul Günay yerine Çelik getirildi. Erdoğan’ın 2014 Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan 62. Türkiye Hükümeti’nde tekrar Kültür ve Turizm Bakanı olarak yer aldı. 13 Eylül 2015 tarihi itibarıyla Adalet ve Kalkınma Partisi’nin parti sözcüsü olarak atandı. Bakanlığı döneminde turist sayısındaki rakamları korunmuştur. Görevini 28 Ağustos 2015 tarihine kadar sürdürdü.

Ömer Çelik Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde AK Parti Adana milletvekili olarak meclise girdi. Ahmet Davutoğlu’nun istifa etmesinin ardından Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Türkiye Hükümeti’nde Avrupa Birliği Bakanı olarak yer aldı. Görevi Volkan Bozkır’dan devralan Çelik, Avrupa Birliği’nin Türkiye için tek seçenek olmadığını savunmaktadır.

Ömer Çelik, 14 Mayıs 2023 seçimlerinde Ak Parti tarafından Adana'dan aday gösterilmiş ve 28. Dönem AK Parti Adana Milletvekili olarak seçilmiştir.

Ömer çelik Kiminle Evli?

Ömer Çelik henüz bekar olup, İngilizce bilmektedir.

Yorum Gönder