Şarkıcı Nükhet Duru kimdir? aslen nereli? kaç yaşında?

Nükhet Duru kimdir? aslen nereli? kaç yaşında? evli mi? eşi kim? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.
Nükhet Duru

Şarkıcı Nükhet Duru kimdir? aslen nereli? kaç yaşında? evli mi? eşi kim? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.


NÜKHET DURU KAÇ YAŞINDA?

Nükhet Duru 1954 yılında Niğde'nin Bor ilçesinde doğdu.
11 yaşındayken annesiyle babasının ayrılması nedeniyle ağır bir travma yaşayıp felç oldu. Bir yıla yakın bir süre yürüyemeyen ve yatalak kaldı.

Kandilli Kız Lisesi'nde okurken müzikle ilgilenmeye başlayan Duru, güzel sesiyle dikkat çekti. Şöhret olmayı aklına o günlerde koyan Duru, kendisine Ajda Pekkan'ı örnek alıyordu. 1971 yılında 17 yaşındayken Florya Deniz Kulübü'nde dans müziği orkestrasında solistlik yaparak profesyonel kariyerine başladı.


1974'te "Aklımda Sen" isimli ilk 45'lik plağını doldurdu. Ardından Mehmet Teoman ve Cenk Taşkan'la hazırladıkları "Beni Benimle Bırak" ile büyük çıkış yapan sanatçı ilk albümünü 1977'de "Bir Nefes Gibi" ismiyle yayınladı. 1978'de Modern Folk Üçlüsü ile seslendirdiği "Dostluğa Davet" ile Seul Şarkı Yarışması'nda en iyi icra ödülünü aldı. "Melankoli", "Ben Sana Vurgunum", "Anılar" adlı şarkıları unutulmazlar arasına girdi.

Sevda ve Bir Destan Dolanır Bolu Dağı'nın şarkılarıyla adını duyuran sanatçı, 80'lerin ikinci yarısında çıkardığı Benim Yolum albümüyle büyük başarı kazandı. Albümde Yeni Türkü'den Selim Atakan'ın ve İlhan Şeşen'in bestelerine ve Murathan Mungan'ın sözlerine yer veren Duru, daha sonra Aç Gözünü Adamım adlı bir albüm çıkardı. Nitelik anlamında Benim Yolum kadar olmasa da başarılı olan çalışmadan çıkan Eda-Metin Özülkü imzalı "Yaralım" şarkısı büyük beğeni topladı.

Daha sonra müzik eleştirmenlerinden pek olumlu yorumlar almayan çeşitli albümler yapan Duru, Sezen Aksu ve Uzay Heparı'yla yaptığı ortaklık sonucu çıkardığı kendi adını taşıyan albümle eski başarılı günlerine geri döndü. Özellikle Yasaksa Yasak ve Uslandım Artık gibi şarkıları çok beğenilen Duru, son olarak Gece Saat On İki adlı albümünü yayınladı.

Cenk Eren'le beraber yaptıkları talk show büyük beğeni aldı. Keloğlan Kara Prense Karşı filminde ve Kibariye'nin başrolde oynadığı Çeşm-i Bülbül dizisinde rol aldı. Sanat yaşamına şimdilik 24 tane albüm, sayısız televizyon ve radyo programı, iki evlilik, birçok aşk, bir çocuk, film, dizi çalışmaları, sayısız konser, 8 tane müzikal, dört tane kabare sığdırdı.


Müzik kariyerinin yanı sıra renkli kişiliği ve hızlı özel hayatıyla sık sık gündeme geldi, henüz 18 yaşındayken prodüktör Mehmet Teoman ile nişanlandı. Sonra ünlü medya patronu Erol Simavi ile ilişkisi oldu. Doğan Canku'yla olan birlikteliğiyle konuşulmuştu. Eskidji Müzayedecilik'in sahibi Dikran Masis'le olan evliliğinden Cem adında bir oğlu da olan Duru, daha sonra Masis'ten ayrıldı ve ikinci evliliğini Koç Kültür Sanat Genel Müdürü Özalp Birol'la yaptı. Bu evliliği de 1999 yılında bitti. Yunanlı doktor sevgilisi ile de evlenme noktasına gelen ilişkisini de sonlandırdı.

Sanatçılığının yanında iş kadınlığına da soyunan Nükhet Duru bir güzellik merkezi ile kanser tarama teşhis ve tedavi kliniği açtı. 24 Ocak 2015 Cumartesi akşamı Star tv'de başlayan ve sunuculuğunu Murat Başoğlu'nun yaptığı "Benzemez Kimse Sana" programında Seyfi Dursunoğlu ve Ümit Erdim ile birlikte jüri üyeliği yaptı.

- Sitemizde biyografisi yayınlanan diğer Şarkıcılar için tıklayın..

Yorum Gönder