Hurmanın faydaları nelerdir? Hurma neye iyi gelir?

Hurmanın faydaları nelerdir? hurma neye iyi gelir? hurma zayıflatır mı? hurma içeriğinde hangi vitaminler bulunur? hurma yararları neler?
Hurma Faydaları

Hurmanın faydaları nelerdir? hurma neye iyi gelir? hurma zayıflatır mı? hurma içeriğinde hangi vitaminler bulunur? hurma yararları neler?


Palmiye türü meyvelerden biri olan ve Arap Yarımadası ile Afrika'da yetişen hurmanın yararları çok fazladır. Hurma içeriğinde bol miktarda lif ve A,C, B1 ve B2 vitamini ile özellikle kansere karşı iyi gelen besinler arasında gösterilir. Vitamin ve mineral kaynağının yüksek olduğu bu meyve özellikle İnsan vücudundaki şeker seviyesini düzenleyici özellik taşımaktadır. Kilo verdiren özelliğiyle hurma her dönem tüketilebilir.

Vücuda iyi gelen besinler arasında yer alan hurmanın faydaları saymakla bitmiyor. Hurmanın faydaları arasında yaşlanmayı geciktiren, anne sütünü artıran ve zayıflatan özelliği olması kadınların dikkatini çekiyor. Günde 2 ,3 tane aşırıya kaçmadan tüketebileceğiniz bir meyve olan bu besinin faydaları oldukça fazladır. Hem yüksek lif içermesiyle kabızlık ve hazımsızlığa iyi gelirken hem de oruç tutarken uzun süreli açlık sebebiyle bozulan bağırsak faaliyetlerinin düzenlenmesinde etkilidir.

HURMANIN FAYDALARI NELERDİR?

İnsan vücuduna inanılmaz etkileriyle bilinen hurmanın faydaları oldukça fazladır. Hem kilo verdiren hem de tok tutan özelliğiyle kadınların bir numaralı besini olma özelliği taşıyor. Bunun yanı sıra Ramazan ayında sofralardan da eksik olmuyor. Her zaman güvenle tüketebileceğiniz hurmanın faydaları..

Kansere karşı koruyucu etki gösterir

Hurma kansere karşı koruyucu etki gösterir. Hurma, tok tutan ve posa kaynağı olan hem de içeriğindeki vitaminler sayesinde çok iyi kanser savaşçılarıdır.

Antioksidan içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirir

Yüksek antioksidan içeriği ile hurma bağışıklık sisteminizi güçlendirerek tüm vücut işleyişini iyileştirir.

Cilt güzelliği ve sağlığının korunmasında rol oynar

Hurma cilt güzelliği ve sağlığının korunmasında önemli rol oynar. Cildin ne kadar güzel göründüğü değil ne kadar sağlıklı olduğu önemlidir. Her organ gibi cildinde sağlığını etkileyen faktörleri iyi bilmek gerekir.

Yüksek miktarda potasyum içeriği ile vücudun potasyum dengesini ayarlar ve tansiyon düzenlenmesine yardımcı olur.

B1, B2 vitamin içeriği ile sinir sistemini korur

Hurma B1, B2 vitamin içeriği ile sinir sistemini korur. Vitaminler, hücrelerde metabolik reaksiyonlar için gerekli olan organik bileşiklerdir. Çoğu vitamin vücutta yapılmaz ya da vücuttaki yapımı yetersizdir. Günde belirli miktarda yiyeceğiniz hurma vitamin açısından size iyi gelecektir.

Hem bedensel, hem de zihinsel yorgunluğu yok etmektedir

Gün içerisinde yorgun düşen bedeninizi hurma yiyerek canlandırabilirsiniz. Uzun süre enerji verir.

İftarda az miktarda hurma tüketimi, vücudu dinlendirici etki gösterir

Ramazan aylarının vazgeçilmezi, haline gelen hurma iftarda az miktarda hurma tüketimi, vücudu dinlendirici etki gösterir.

Vücuda kan üretimi sağlamaktadır

Hurma vücuda kan üretimi sağlar. Akciğerlerden oksijeni vücudun tüm hücrelerine taşıyan bir protein olan hemoglobin ile doludurlar. Tüm hücrelerde oluşan karbondioksiti ise hücrelerden toplayarak akciğerlere taşır ve karbondioksit nefesle dışarı atılır.

Kansızlığa son derece iyi gelmektedir

Hurma kansızlığa iyi gelerek enerjinizi arttırır. Kansızlık, çeşitli nedenlerden dolayı vücut çok az miktarda sağlıklı kırmızı kan hücresi ürettiğinde meydana gelir. Hurma kansızlığa iyi gelir.

Kemik zayıflığını engellemektedir

Yaşlıların ve çocukların güvenle tüketebileceği hurma kemik zayıflığını engeller.

Verem hastalığına karşı olumlu etkisi vardır

Verem (Tüberküloz), sadece bir mikrobun sebebiyle ölüm oranı en yüksek hastalık olarak nitelendirilir. Hurma verem hastalığına iyi geliyor.

Böbrek yetmezliğine karşı oldukça faydalı bir meyvedir

Uzmanlar böbrek hastalığında sağlıklı beslenmenin ana kural olduğunu belirterek, yanlış beslenme alışkanlıklarının sil baştan değişmesi gerektiğini belirtiyor. Hurma böbrek yetmezliğine karşı oldukça faydalı bir meyvedir.

Karaciğeri kuvvetlendirmektedir

Karaciğerinizi güçlendirmek için sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkları bırakıp sağlıklı beslenmek yeterli. Hurmada karaciğere iyi gelen besinler arasında yer alıyor.

Anne sütünü artırmaktadır

Doğumdan sonra sütün hemen gelmeyebilir. Sütün 1-3 gün arasında yavaş yavaş gelecek ve bebeğin emdikçe artar. Hurma anne sütünü arttırır.

Strese karşı iyi gelmektedir

Günümüzde sebepleri artan stres, genelde insanların büyük çoğunluğunca olumsuz olarak görülse de bazı kişiler için motivasyon kaynağı olarak da karşımıza çıkıyor.

Balgam sökücüdür

Hurma balgam sökücüdür. Balgam ve iltihap sökücü özellikleri mukus birikimini azaltır böylece rahat nefes almayı kolaylaştırır.

Hafıza kaybını engelleyici özelliği bulunmaktadır

Hurma hafıza kaybını engelleyici özelliği bulunmaktadır.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski