La ilahe illa Ente Sübhaneke inni Küntü Minezzalimin Duası

Hz. Yunus (a.s)'ın balığın karnındayken okuduğu dua olan La ilahe illa Ente Sübhaneke inni Küntü Minezzalimin Duası anlamı, faziletleri hakkında bilgiler.
la ilahe illa ente sübhaneke inni künü minez zalimin

Hz. Yunus (a.s)'ın balığın karnındayken okuduğu dua olan La ilahe illa Ente Sübhaneke inni Küntü Minezzalimin Duası anlamı, faziletleri hakkında bilgiler.


La ilahe illa Ente Sübhaneke inni Küntü Minezzalimin Duası arapça yazılışı

لاَ إِلهَ إِِلاَّ أَنْتَ سُبْحَانَكَ إِِنِّي كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِينَ

ذُو النُّونِ (Zünnûn), “Balık sahibi” manasında olup Yunus peygamberin lakabıdır. Ona bu lakap kendisini balık yuttuğu için verilmiştir.

Yunus Peygamber'in duası

Yûnus (a.s.) uzun bir zaman kavmini dine dâvet etmiş, fakat artık iman etmeyeceklerine kanaat getirerek öfkeli bir halde, onların başına inecek musibetten kendini kurtarmak için onları terk edip gitmişti. Başka bir rivayete göre kavmine, iman etmedikleri takdirde ilâhî bir azaba uğrayacaklarını bildirmiş, ancak onlar tevbe edip imana geldikleri için bu azap tahakkuk etmemişti. Onların imana geldiğinden habersiz olan Hz. Yûnus, haber verdiği azabın vaktinde tahakkuk etmediğini görünce kendisinin alay mevzuu olacağını düşünerek kızgın bir halde ayrılıp gitmişti. Bir gemi yolculuğunda, fazla yükten gemi batmak üzere iken, yükünü hafifleterek gemiyi kurtarmak için çekilen kur‘a sonucu denize atlamak zorunda kaldı. Onu büyük bir balık yuttu. İşte bu balığın karnında iken:

La ilahe illa Ente Sübhaneke inni Küntü Minezzalimin Duası Türkçe Okunuşu: “Lâ ilâhe illâ ente subhâneke innî kuntu minez zâlimîn(zâlimîne).”

Anlamı: “Senden başka ilâh yoktur. Sen her türlü noksanlıktan, eşi-ortağı olmaktan uzaksın. Şüphesiz ben kendine yazık edenlerden oldum” (Enbiyâ 21/87) niyâzında bulunmuştu.

Eğer o, böylece tesbih edenlerden olmasaydı, insanların yeniden diriltilecekleri kıyâmet gününe kadar balığın karnında kalacaktı. Fakat tesbih, tevbe ve duaya sarıldı. Allah Teâlâ da duasına icâbetle onu hem balığın karnından, hem de suçluluk duygusuyla rûhunu saran gam ve kederden kurtardı. (bk. Sâffât 37/139-148; Kalem 68/50)

"La ilahe illa Ente Sübhaneke inni Küntü Minezzalimin Duası" ile ilgili hadis

Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyurur:

“Yûnus’un balığın karnındaki duası لَۤا اِلٰهَ اِلَّۤا اَنْتَ سُبْحَانَكَ اِنّ۪ى كُنْتُ مِنَ الظَّالِم۪ينَ şeklinde idi. Sıkıntıya düşmüş ve başı belâya düçâr olmuş hangi müslüman bu duayı yaparsa, Allah Teâlâ mutlaka onun duasını kabul buyurur.” (Tirmizî, Deavât 81; Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 170)

Sitemizde kayıtlı diğer Duları listelemek için tıklayın..

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski