Şarkıcı Sevcan Orhan kimdir? aslen nereli? kaç yaşında? eşi kim?

Sevcan Orhan kimdir? aslen nereli? kaç yaşında? evli mi? eşi kim? boyu kilosu kaç? burcu ne? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgiler.
Sevcan Orhan

Şarkıcı Sevcan Orhan kimdir? aslen nereli? kaç yaşında? evli mi? eşi kim? boyu kilosu kaç? burcu ne? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgiler.


SEVCAN ORHAN KİMDİR?

Sevcan Orhan 16 Ağustos 1982 yılında İstanbul’da doğmuştur. Ailesi aslen Erzincan'ın Çayırlı ilçesinin Yeşilyaka (Şebge) köyündendir. 1994 yılında babasından öğrendiği kara düzen bağlamayla müzik hayatına atılmıştır.

Aynı yılda profesyonel olarak eğitim almak isteyen Orhan, özel bir müzik okulunda nota, solfej, bağlama ve repertuar dersleri almaya başlamıştır. Bu arada ortaokul ve lise öğrenimini tamamış. Lise yıllarında ise Milliyet gazetesinin düzenlediği “Liselerarası Türk Halk Müziği Yarışması”nda 3. olmuştur.

1999 yılında “İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservataurı” nın açmış olduğu yetenek sınavlarına girip “Ses Eğitimi Bölümü”nü kazanmıştır.

2000 Yılında üniversitedeki müzik eğitimine devam ederken ilk solo çalışması olan “Nenni Bebek” isimli albümünü yaptı. Aynı yıl yaklaşık yedi yıl eğitim aldığı müzik okulunda solfej ve bağlama dersleri vermeye başladı. Okul dahilinde çok önemli konser çalışmalarına katıldı.

2003 yılında “Aşıklık Geleneği İçerisinde Aşık Mahzuni Şerif’in Yeri ve Önemi” adlı bitirme ödevini hazırlayarak “Ses Eğitimi Bölümü”nden üçüncülük derecesiyle mezun oldu.

2003 yılında “Bir Türküydü Yaşamak” isimli ikinci solo albümünü müzikseverlere sundu. 2006 yılında TRT aracılığıyla programcılığa merhaba diyen Sevcan Orhan sırayla TRT İNT, TRT TÜRK ve TRT AVAZ kanallarında 4 yıl süreyle canlı olarak yayınlanan “Tatlı Dile Güler Yüze” adlı müzik programının sunuculuğunu ve solistliğini yaptı.

Ayrıca Cem Radyo’da “SAZINDA USTALAR” adlı müzik programını hazırlayıp sundu. 2008 yılında türkü ve bestelerden oluşan "ADI AŞK" isimli albümünü müzikseverlerle buluşturdu.

2010 yılında “Cem Radyo”da “Sevcan Orhan Mikrofonda” adlı programı hazırlayıp sundu. Sevcan Orhan erken yaşlarda başladığı müzik yaşamı boyunca yurtiçi ve yurtdışında sayısız konser ve festivallerde yer aldı. Genç sanatçı çok sayıda ödül ve plakete sahiptir.

2012 yılında Star TV’de Ayşe Özyılmazel’in ayrılmasından sonra türkücü Alişan ile birlikte "Alişan ile Sevcan" isimli sabah programını sundu.

Sevcan Orhan 1,71 boyunda, 57 kilodur ve Aslan burcudur.

Sevcan Orhan, 2006 yılında bağlama sanatçısı Ümit Yılmaz ile evlenmiş fakat kısa süre sonra boşanmıştır.

- Sitemizde biyografisi yayınlanan diğer Şarkıcılar için tıklayın..

Sevcan Orhan'ın Albümleri

  • Nenni Bebek (2000)
  • Bir Türküydü Yaşamak (2003)
  • Adı Aşk (2008)
  • Zemheriden Ötesi Bahar (2011)
  • Düşten Gerçeğe (2014)

Sevcan Orhan'ın  Programları

  • Tatlı Dile Güler Yüze
  • Alişan & Sevcan (2012-2013)
  • Dillere Destan (2012-2013)
  • Sevcan'la Lezzet Yolunda (2021-......)

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski