Sardalya balığı nasıldır? mevsimi ne zaman? nasıl pişirilir?

Sardalya balığı nasıl bir balıktır? lezzetli mi? mevsimi ne zaman? sardalya nasıl pişirilir? ızgara mı tava mı daha iyi olur? faydaları özellikleri nelerdir?
sardalya

Sardalya balığı nasıl bir balıktır? lezzetli mi? mevsimi ne zaman? sardalya nasıl pişirilir? ızgara mı tava mı daha iyi olur? faydaları özellikleri nelerdir?


Yeşil üzerine mavi benekleri olan sardalya balığı, ülkemizde hamsiden sonra en çok tüketilen balık türlerinden biridir. Sardalyanın eski adı ateş balığıdır. Denizde aldığı  görünümden dolayı bu adı almıştır. Ne çok büyük ne de çok küçük olması sardalyayı lezzetli kılar, aynı zamanda pişirilmesini de kolaylaştırır.

Özellikle Marmara Denizi'nde İstanbul civarında bolca tutulan sardalya, en kaliteli cins kabul edilmektedir. Sürü olarak dolaşmaları, avı bereketli kılmaktadır. Sardalya için en uygun zaman Temmuz ayıdır. Bu ayda, Çanakkale Boğazı'nı geçerek İstanbul’a gelir. Çanakkale civarında yakalanan sardalya balığı 25 cm'e kadar ulaşsa da İstanbul’da avlananlar çok daha küçüktür.

Küçük sardalya, büyüğüne nazaran daha lezzetli kabul edilir. Sardalya avlandıktan sonra en hızlı ölen balıklardan biridir. Haliyle bozulma süresi de bir o kadar kısadır. Bu nedenle balığı yakaladıktan sonra bir an önce buzlama işlemi yapılmalıdır.


Sardalya Balığı Nedir?

Avlanması için en uygun zamanlar, Temmuz ve Ekim ayı olan sardalyanın en lezzetli ve besili olduğu dönem de bu dönemdir. Küçük sardalyalara papalina adı verilmektedir. Papalina, yenirken kılçık ayıklanmaz. Normal boyda olan sardalya 20 cm civarındadır. Okyanuslarda ise 30 cm kadar büyüklerine rastlanır. En büyük sardalyaya ise tırsi adı verilir. Tırsilerde çok fazla kılçık olduğu için pek tercih edilmez.

Yuvarlak bir görünüme sahip olan sardalya, yanlarından basıktır. Yeşilimtırak renkli olup mavi beneklere sahiptir. Gövdesinin alt kısmı ise gümüş rengidir. Vücudunu saran pullar oldukça kolay dökülebilmektedir. Beyaz, gri gümüş pulları sardalyanın besili olup olmaması hakkında fikir verir.

Sardalya Balığının Özellikleri Nelerdir?

Dünyanın pek çok yerinde avlanan sardalyanın anavatanı Portekiz’dir. Malta, Sicilya, Portekiz ve İspanya gibi ülkelerde pek çok yemek sardalya ile yapılmaktadır. Ancak en lezzetli ve kaliteli av Türkiye’de yapılmaktadır. Genellikle Ege denizi civarında avlanan sardalya, birçok faklı yöntemle pişirilip tüketilmektedir. Üreme dönemleri genellikle Nisan ve Eylül ayları arası olan sardalyaların bir seferde 25.000 yumurta bırakabildiği bilinmektedir. Beslenmelerini ise daha çok küçük deniz canlılarını yiyerek gerçekleştirirler.

Yemek olarak tüketilmesinin yanında balık yağı ve balık unu üretiminde de kullanılan sardalya, balık ekonomisini en canlı tutan balıklardan biridir. Sofralarda taze yemenin dışında, konserve satışlarıyla da rekor kıran bir türdür.

Sardalya balığı nasıl bir balıktır? lezzetli mi? mevsimi ne zaman? sardalya nasıl pişirilir? ızgara mı tava mı daha iyi olur? faydaları özellikleri nelerdir?
sardalya balığı

Sardalyanın en çok tercih edilen balık olmasının nedeni lezzetidir. Lezzet konusunda hamsi ile yarıştığı söylenebilir. Ne büyük ne de küçük balık kategorisine dahil edilebilir. Orta boylu ve etinin de bol olması tercih edilme sebeplerinden biridir. Türkiye, sardalya tüketen ülkeler listesinde en üst sıralarda yer almaktadır. Çok sevilmesinin yanında ülke sularında çok bulunması da tüketimi artıran nedenler arasındadır.

Hangi balık ne zaman yenir veya ne zaman daha lezzetli olur sorusunun cevabı için, Balık Takvimi sayfamızı inceleyebilirsiniz..

Sardalya Balığının Faydaları Nelerdir?

Sardalyanın temel faydası kalsiyum deposu olmasıdır. Özellikle kemik gelişimi ve diş sağlığı için muhakkak sardalya tüketilmelidir. Bunun dışında, kan şekerini dengede tutması nedeniyle faydalıdır. Çok fazla besleyici yağ içermesi sardalyayı sağlık açısından önemli kılmaktadır. Yağ ve kalsiyum dışında başlı başına protein yüklü olması bolca tüketmeyi gerektirir.

Depresyon ve kaygı bozukluğu gibi problemleriniz varsa Omega 3 eksiğiniz var demektir. Bu eksiği sardalya ile kapatmanız mümkün. Bulundurduğu Omega 3 asitleri sayesinde ruhsal sorunların dengede tutulmasını sağlamaktadır. Balık türlerinin içinde yağ değeri en yüksek olan balıklardan biri sardalyadır. Bu yüzden hem cildiniz, hem kalbiniz, hem de yaşlanmamanız için sardalyayı tüketmelisiniz.

Sardalya Balığı Nasıl Pişirilir?

Sardalyayı tavada kızartmak, yağ nedeniyle oldukça sağlıksızdır. Zaten kendi yağı bulunan balık, tavada kızartıldığında yarardan çok zarar doğurmaktadır. Bu nedenle sardalyayı fırında yapmaya özen göstermelisiniz.

Fırın tepsisinin içine yağlı kağıt sererek birkaç damla zeytinyağı damlatın. Sonra balıkları tuzlayıp kağıt üzerine güzelce dizin. Üzerine karabiber kullanabilirsiniz. Bir de, bir miktar limon gezdirin. Daha önceden 180 derecede ısıttığınız fırına yerleştirebilirsiniz. Yaklaşık 15 dakika içinde rahatlıkla pişecektir. Sardalya, balıklar içinde en lezzetli olanlardan biridir. Bu nedenle onu yağ ile birleştirip tadını bozmaya gerek yok. Fırında çok daha lezzetli ve sağlıklı olacaktır.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski