Psikoteknik belgesi nasıl alınır? fiyatı ne kadar? 2021

Psikoteknik belgesi fiyatı 2021, Psikoteknik belgesi nedir? nereden alınır? Psikoteknik değerlendirme nasıl yapılır? hangi sorular sorulur?

Psikoteknik belgesi fiyatı 2021, Psikoteknik belgesi nedir? nereden alınır? Psikoteknik değerlendirme nasıl yapılır? hangi sorular sorulur?


Psikoteknik belgesi, 30 Haziran 2021 tarihinden itibaren ticari araç sürücüleri için zorunlu olacak. Trafikte insan kaynaklı hataları en aza indirmek için ticari araç kullanan sürücüler, birtakım testlerden geçirilecek. Değerlendirme sonucu olumlu olan sürücülere psikoteknik belgesi verilecek.

Ticari Taksi, dolmuşlar, servis minibüsleri, otobüsler ve taşımacılık gibi ticari araç kullanan sürücülerin psikoteknik belgesi olmadan araç kullanmaları durumunda 1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle bin 180 lira cezai işlem uygulanacağı bildirildi.

PSİKOTEKNİK BELGESİ NEREDEN NASIL ALINIR?

Psikoteknik belgesini temin etmek isteyen ticari araç sürücüleri, Psikoteknik merkezlerine giderek 12 farklı teste tabi tutulmaktadır. Test sonucunda  değerlendirme olumlu olması halinde psikiyatri doktorunun onayı ile birlikte Psikoteknik belgesine sahip olabilmektedirler.

Psikoteknik belgesi, E-Nabız ve E-Devlet üzerinden görüntülenebilmektedir.

PSİKOTEKNİK BELGESİ ÜCRETİ NE KADAR?

Psikoteknik belgesi ücretleri, her psikoteknik merkezinin kendi ücret politikasına göre belirlenir. Buna göre Psikoteknik belgesi Ücreti 2021 yılı için 170 - 220 TL arasında değişmektedir.

PSİKOTEKNİK İÇİN HANGİ DEĞERLENDİRMELER YAPILIR?

Psikoteknik raporu değerlendirmesinde sürücülerin; Dikkat, Anlama ve Değerlendirme (Muhakeme) Yeteneği, Hız ve Mesafe Algılama, Geniş Görüş Alanı İçinde Uyaran Fark Etme, Şekil Algılamada Görsel Süreklilik, Tepki Hızı ve Koordinasyon Düzeyi gibi becerileri kontrol edilir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski