Yerli Otomobil TOGG Ceo'su Mehmet Gürcan Karakaş kimdir?

Mehmet Gürcan Karakaş kimdir? aslen nereli? kaç yaşında? mesleği ne? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.
TOGG CEO Mehmet Gürcan Karakaş


Yerli Otomobil TOGG'un Ceo'su Mehmet Gürcan Karakaş kimdir? aslen nereli? kaç yaşında? mesleği ne? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.


Mehmet Gürcan Karakaş Kimdir?

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ'nin (TOGG) başına getirilen Üst Yönetici (CEO) Mehmet Gürcan Karakaş, 1965'te Antalya'nın Akseki ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlk ve ortaokulu Almanya’da, liseyi Ankara’da tamamlayan Karakaş, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezundur.

Mezuniyetten bir gün sonra Aselsan'da tasarım mühendisi olarak iş hayatına başlayan Karakaş, 1990 yılında Bosch Türkiye'ye geçmiş ve 1997 yılında Bosch Türkiye'nin satış direktörü olmuştur.


BOSCH'UN KIDEMLİ BAŞKAN YARDIMCISIYDI

Karakaş, iki yıl genel müdür yardımcılığı görevini sürdürdükten sonra 2004'te Bosch Türkiye'nin başına geçti ve bu süre zarfında 600 milyon avroluk yatırımla ürün geliştirme biriminin büyütülmesine ve satış ağının yeniden şekillendirilmesine liderlik etti.

Gürcan Karakaş yönetiminde 9 bin 600 çalışanlı Bosch Türkiye, yıllık 1,5 milyar avroluk ciroya ulaştı. 2007 yılında Bosch Küresel'de grubun en karlı iş birimi Otomotiv Satış Sonrası Hizmetleri'nde tüm dünya için satış ve pazarlama sorumlusu olan Karakaş, Bosch Car Service'i yeniden yapılandırarak şirketin veriminin önemli derecede artırılmasına liderlik etti.

Karakaş, son 5 yıldır Bosch'un stratejik önemli kollarından 18 bin çalışanlı ve 4 milyar avro cirolu Elektrikli Tahrik Sistemleri'nde icra kurulu üyeliği, satış ve pazarlama iş birimi sorumluluğunu üstleniyor.

ALMANYA'DA EN İYİ 100 YÖNETİCİDEN BİRİ OLARAK SEÇİLMİŞTİ!

Asya’daki zorlu projeler için de ilk akla gelen isimlerden biri olan Karakaş, kendisine bağlı çalışan Kore’de bir ve Çin’de iki ortak girişimin yönetim kurulu başkanlığını yürütüyor. Karakaş, 2011 yılında Alman ekonomi gazetelerinden Handelsblatt’ın yaptığı araştırmada, Almanya’nın en büyük 30 şirketini yönetmeye aday 100 yöneticiden biri olarak seçildi.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski