Cahit Özkan kimdir? aslen nereli? kaç yaşında?

Avukat Cahit Özkan kimdir? aslen nereli? kaç yaşında? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.
av cahit özkan


Avukat Cahit Özkan kimdir? aslen nereli? kaç yaşında? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.


Muhalefete karşı yaptığı yorumlarıyla dikkat çeken, Ak Parti eski Grup Başkan Vekili, Denizli Milletvekili, Hukukçu Avukat Cahit Özkan'ın hayatı hakkında merak edilenler..


Cahit Özkan kimdir?

Cahit Özkan 1976 yılında Denizli'nin Çivril ilçesinde doğmuştur. 1999 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. 1999-2000 yıllarında Londra'da İngilizce öğrenimi yaptı. Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk bölümünde ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde "İnsan Hakları Hukuku" alanında yüksek lisans yaptı. "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde Yargılama Usulü" konulu yüksek lisans tezi hazırladı.

Kamu Hukuku ve Özel Hukuk alanlarında yayınlanmış çeşitli makaleler hazırladı. Yeşilay Zeytinburnu Şube Başkan Yardımcılığı, Uluslararası Hukukçular Birliği Genel Sekreter Yardımcılığı, Anayasa Hukukçuları Derneği Genel Sekreterliği, Uluslararası Hukuk Merkezi Başkanlığı, Hukukun Üstünlüğü Platformu Başkanlığı ve Hukukçular Derneği Başkanlığı olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşunda görev yaptı.


Bir çok ulusal ve uluslararası hukuk organizasyonlarında görev aldı. Kamu ve özel hukuk alanında makaleleri yayımlandı. Polis Akademisinde öğretim görevlisi olarak İnsan Hakları Hukuku dersleri verdi. İdeal Hukuk Dergisi ve hukukajansı.com internet sitesini hukuk camiasına kazandırdı. Hukuk Dünyası Dergisi Genel Yayın Yönetmenliği ve Editörlüğünü yaptı. Uluslararası Anayasa Kongresi Tebliğler, Anayasa Teorisi, Uluslararası Hak İhlalleri isimli kitaplar ve Anayasa Hukuku Mevzuatı gibi yayınların çıkmasına katkı sundu. "TBMM İç Tüzüğüne Göre Bir Dakika" ve "Tarihi, Siyasi ve Hukuki Yönleriyle Cumhurbaşkanlığı Modeli" kitaplarını kaleme aldı.

Siyasetin yanında, Kurucusu olduğu Özkan Hukuk Bürosu'nda serbest avukat olarak ta çalışmalarına devam etmektedir. Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) 26. Dönem Denizli Milletvekili olan Özkan, İngilizce ve Arapça bilmektedir. Cahit Özkan evli ve 3 çocuk babasıdır.

Ak Parti Grup Başkanvekilliği görevinden affını isteyen Cahit Özkan'ın yerine, kendisi gibi hukukçu Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç getirilmiştir.

Cahit Özkan, 14 Mayıs 2023 seçimlerinde, Ak Parti tarafından Denizli'den aday gösterilmiş ve 28. Dönem AK Parti Denizli Milletvekili olarak seçilmiştir.

- Sitemizde yer alan diğer hukukçu ve avukatları listelemek için tıklayın..

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski