el-Hafid esmasının anlamı, zikir sayısı, faydaları ve faziletleri

El Hafid ism-i şerifi, Allah'ın Esmaül Hüsnasından olan Ya HAFİD ne demek, anlamı, zikri, faziletleri nedir? El Hafid ebced değeri, zikir adedi ve günü nedir?
el Hafid esması


El Hafid ism-i şerifi, Allah'ın Esmaül Hüsnasından olan Ya HAFİD ne demek, anlamı, zikri, faziletleri nedir? El Hafid ebced değeri, zikir adedi ve günü nedir?


El Hafid isminin anlamı

EL-HAFİD; Zalimleri, zorbaları ve firavunları alçaltan, onları hor-hakir ve zelil eden, saltanatlarını devirip değersiz kılan.

Allah (c.c) zulümden hiç hoşlanmaz ve kendisi de zerre kadar kimseye, hiç bir mahlukata zulmetmez. Hatta mülkünde yaşayıp yiyip içtiği halde her gün inkar ve isyan eden şükürsüzlere, nankörlere bile zulmetmez. Kimseye hak etmediğini vermediği gibi, kimsenin hak ettiğini de vermemezlik etmez. Bu yüzden ayrım yapanlara, zulmedenlere, haksızlık yapanlara karşı öfke duyar ve ona aklını başına alıp zulmünden vazgeçmesi için belli süre tanır. Baktı gördü olmaz, bir gün kıskıvrak yakalar ve zulmettiği masumların gözünün önünde rezil ve zelil eder.

El Hafid esması Ebced değeri ve Zikir saati:

Bu ismin zikri (1481) adettir. Zikir saati Güneş, günü Pazardır.

Ya Hafid esmasının özellikleri ve faydaları:

  • Düşman üzerine 1481 kere okunduğunda onu kahretmez, fakat düşman, çeşitli hastalıklara ve sıkıntılardan başını kaldıramaz. Namusu, ırzı ve malı heba olur.
  • Bu ismin belirtilen miktarda zikri sırasında duygulanma ve kalpte sıcaklık meydana gelir gelmez ne dilenirse yerine gelir.
  • Üç gün bu ismi belirtilen miktarda zikredip dördüncü gün toplulukta 70 bin kere zikreden kimse hasmına galip gelir, savaşta ise zafer kazanır.
  • Bir isteğin yerine gelmesi için 500 kere okuyan kimse istediği şeyi elde eder.


el-Hafid Arapça yazılışı: الخافض

Sitemizde bulunan diğer esma-ül hüsna anlamları listesi için tıklayın..

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski