Şair Sezai Karakoç kimdir? nereli? kaç yaşında ne zaman öldü?

Şair Sezai Karakoç kimdir? aslen nereli? kaç yaşında ne zaman öldü? Sezai Karakoç'un hayatı, şiirleri, kitapları ve biyografisi.
şair sezai karakoç


Şair Sezai Karakoç kimdir? aslen nereli? kaç yaşında ne zaman öldü? Sezai Karakoç'un hayatı, şiirleri, kitapları ve biyografisi.

Sezai Karakoç, Türk şair, yazar ve siyasetçidir. Pek çok eseri ve şiiri bulunmaktadır. İlk şiir kitabı Körfez 1959'da yayımlanan Karakoç, 1960 baharında bir siyaset, düşünce ve edebiyat dergisi olarak nitelediği Diriliş'i çıkarmaya başladı.


Sezai Karakoç 88 yaşında hayatını kaybetti!

Diriliş şairi ustası Sezai Karakoç’un hayatını kaybettiğini, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Prof. Dr. İbrahim Kalın sosyal medya hesabından duyurdu.

Sezai Karakoç kimdir?

Sezai Karakoç 22 Ocak 1933 tarihinde Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde doğdu. Çocukluğu doğduğu ilçe olan Ergani'de geçmiştir. Eğitimine de Ergani ilçesinde başlayan Karakoç 1944 yılında ilkokul eğitimini tamamladı. Ortaokula Maraş ortaokulunda başlayıp burada parasız ve yatılı okumuştur. Lise eğitimi için Gaziantep'e gitmiş, Gaziantep Lisesinden 1950 yılında mezun olmuştur. Lise öğrenimi boyunca Felsefe dersine ilgi duydu ve Felsefe okumaya karar verdi.

Sezai Karakoç üniversite eğitimi için İstanbul'a geldi. Babası onun ilahiyat fakültesinden mezun olmasını istiyordu. İmkanlar doğrultusunda eğitimine devam etmek için tercih etmesi gereken yatılı olan tek bölüm Siyasal Bilgiler fakültesi idi. Üniversite sınavlarına hazırlanırken kazanamama ihtimalini de göz önüne alarak her ihtimale karşı Felsefe bölümüne kayıt yaptırdı.


Sınav sonuçları açıklanınca Siyasal Bilgiler fakültesini kazanmıştı. Ankara üniversitesi siyasal bilgiler fakültesine başladı. 1955 yılında üniversite eğitimini tamamlayarak mezun olmuştur. Siyasal bilgiler fakültesinin mali şubesinden mezun oldu. Daha sonra zorunlu hizmet neticesinde Maliye Bakanlığı bünyesinde dış tediyeler muvazenesi bölümünde çalışmaya başladı. Ardından maliye müfettişi olmaya karar veren Karakoç, müfettişlik sınavına girdi. Sınavı kazanarak müfettiş yardımcısı olarak görevine başladı. Sezai Karakoç Anadolu'yu çok seviyordu.

Görevi icabı ile de pek çok kez Anadolu'yu gezdi ve yöre halkını yakından tanıdı. İstanbul'da diriliş dergisini kurdu. Ardından siyasete atılmaya karar verdi ve Diriliş partisini kurdu. Böylelikle siyaset hayatı başlamış oldu.1990 yılında kurulan Diriliş partisinin ömrü 7 yıl olmuştur. Ardından 2007 yılında kapanan eski partisi üzerine yeni partisi olan Yüce Diriliş partisini kurdu.

Sezai Karakoç ne zaman öldü?

Sezai Karakoç, 16 Kasım 2021'de 88 yaşında hayatını kaybetmiştir.

Şair Sezai Karakoç'un kabri nerede?

"Şehzadebaşında Gün Doğmadan" adlı şiirin sahibi, Cumhuriyet sonrası Türk şiirinin en önemli isimlerinden olan şair Sezai Karakoç'un kabri, Fatih Şehzadebaşı Camii Haziresine defnedilmiştir.

Erdoğan'da paylaştı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da twitter hesabından Sezai Karakoç için başsağlığı mesajı yayınladı.

Sezai Karakoç'un Eserleri (Kitapları)

- Diriliş Neslinin Amentüsü
- İslam’ın Dirilişi
- Mevlana
- Yitik Cennet
- İnsanlığın Dirilişi
- Kıyamet Aşisi
- Yunus Emre
- Leyla İle Mecnun
- Diriliş Muştusu
- İslam Toplumunun Ekonomik Strüktürü
- Ayin Çeşmeler
- Varolma Savaşı
- Günlük Yazılar 3 ( Sur )
- Çağ ve İlham Sevgi Devrim

Sezai Karakoç'un Şiirleri

- Monna Rosa-ı Aşk ve Çileler
- Anneler ve Çocuklar
- Donuk Aşk
- Kar şiiri
- Ben Kandan Elbise Giydim
- Balkon
- Köse
- Sevgi
- Adak Işığı
- Kara Yılan
- Sessiz Müzik
- Çocukluğumuz
- İnci Dakikaları
- Rüzgar
- Liliyar

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski