Prof. Dr. Kürşad Zorlu kimdir? aslen nereli? kaç yaşında?

İyi Parti Ankara Milletvekili Prof. Dr. Kürşad Zorlu kimdir? aslen nereli? kaç yaşında? hangi partili? evli mi? biyografisi ve hayatı hakkında bilgi.
Prof. Dr. Kürşad Zorlu


Prof. Dr. Kürşad Zorlu kimdir? aslen nereli? kaç yaşında? hangi partili? evli mi? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.


İyi Parti Ankara Milletvekili Prof. Dr. Kürşad Zorlu'nun hayatı hakkında merak edilenler..

KÜRŞAD ZORLU NERELİ?

Kürşad Zorlu 9 Nisan 1977 tarihinde Yozgat'ın Yerköy ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlk, orta ve lise eğitimini memleketi Yerköy’de tamamlamış, ardından 1998 yılında Selçuk Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun olmuştur. Aynı dalda yüksek lisansını yapmıştır.

2009 yılında "Örgütlerin Demokratik Yönetim Sürecinde Karşılaştığı Sorunlar ve Bir Uygulama" adlı tezi ile doktora derecesi almıştır.


Akademik görevlerinden önce;
  • Sağlık Bakanlığında Basın ve Halkla İlişkiler Bölümü müşavirliği,
  • PTT Genel Müdürlüğünde uzman ve genel müdür danışmanlığı,
  • Ulaştırma Bakanlığında bakan danışmanlığı,
  • Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesinde Basın ve Halkla İlişkiler Bölümü müşavirliği,
  • Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığında başkan danışmanlığı görevlerini yürüttü.

2010 yılında Ahi Evran Üniversitesi İşletme Bölümünde yardımcı doçent olarak göreve başladı. 2013 yılında ABD’de South Carolina Üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak bulundu. Yönetim ve strateji alanında doçent unvanı aldı. Yapay zekâ yöntemlerinin (yapay sinir ağları, bulanık mantık ve karar ağaçları) yönetim bilimine uygulanmasına yönelik ampirik çalışmaları gerçekleştirdi.

Liderlik konusunda akademik çalışmalar hazırladı. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde profesör ve Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı başkanı oldu. 2011-2013 yılları arasında Ahilik Araştırma Merkezi, İl İstihdam Kurulu ve KOBİ Proje Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu.

2019'da Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı olarak atandı.

Avrasya bölgesine ve Türkistan coğrafyasına yönelik çok sayıda makale ve belgesel hazırladı. Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Azerbaycan'da uluslararası seçim gözlemcisi olarak bulundu. 2007 yılında Türkiye’nin Afganistan’daki proje ve faaliyetlerini ortaya koyan tanıtım çalışmalarını gerçekleştirdi. "Avrasya Dünyası", "Büyük Satranç" ve "Gönül Mimarlarımız" adlı TV programlarını hazırladı.


Bu alanda çok sayıda ödül aldı. Kazakistan-Türkiye Üstün Hizmet Madalyası (2016), Ahmet Zeki Velidi Togan Hizmet Ödülü (2010), İsmail Gaspıralı Türk Dünyası Ödülü (2015), Kanal Avrupa Dış Türkler Medya Hizmet Ödülü (2011), Yankı Dergisi 45. Yıl Onur Ödülü (2017), “2017-Uluslararası Yabancı Medya Gözüyle Kazakistan” yarışmasında (54 ülke arasında) birincilik ödülü, Uluslararası Türksoy Medya Ödülü (2017) ve Uluslararası Türk Akademisi Madalyası (2018), Kazakistan Halklar Asamblesi Madalyası (2019) sahibi oldu.

Yeniçağ gazetesi ve ardından Vatan gazetesinde köşe yazarı olan Zorlu, çeşitli televizyon kanallarına yorumcu olarak katılmakta ve Basın Yayın Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeliğini yürütmektedir.

Kürşad Zorlu halen Habertürk internet sitesinde yazılar yazmaktadır. İngilizce ve Kazakça bilen Kürşad Zorlu'nun uluslararası akademik makale ve bildirilerinin yanı sıra yayınlanmış iki kitabı bulunmaktadır.

Kürşad Zorlu, Siyasete atılmadan önce, Yozgat Bozok Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı olarak görev yapmıştır.

Prof. Dr. Kürşad Zorlu İYİ Parti'ye katıldı!

19 Ekim 2022'de yapılan grup toplantısında, Zorlu'ya rozetini İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener taktı. Akşener, Zorlu hakkında şunları söyledi: "Zaten ailemizin bir parçasıydı, bugün ailemizin nüfusuna ismini yazdırdı. Ben ona "Dur" dedim durdu, "Gel" dedim geldi. Tekrar teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Bu gelişmenin ardından, Prof. Dr. Kürşad Zorlu, İyi Parti Sözcülüğüne getirildi. İYİ Parti'de 2019-2020 yıllarında parti sözcülüğü görevini, İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu yürütmüştü.

Kürşad Zorlu, İyi Parti Ankara 3. Bölge'den milletvekili adayı olmuş ve 28. Dönem İyi Parti Ankara Milletvekili olarak seçilmiştir.

Prof. Dr. Kürşad Zorlu evli ve 3 çocuk babasıdır.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski