Türkiye'nin yerli aşısı TURKOVAC randevuları başladı!

Türkiye'nin yerli aşısı TURKOVAK'ta randevular açılıyor! Yerli aşı TURKOVAC'tan ardı ardına son dakika haberler gelmeye devam ediyor.
yerli aşı turcovac


Türkiye'nin yerli aşısı TURKOVAK'ta randevular Şehir Hastaneleri'nde açıldı! Yerli aşı TURKOVAC'tan ardı ardına son dakika haberler gelmeye devam ediyor.


TURKOVAK SON DAKİKA

Türkiye'nin yerli aşısı TURKOVAK'ta randevular Şehir Hastaneleri'nde açıldı! Aşı olmak isteyen vatandaşlar e-nabız sistemi üzerinden randevularını alarak aşılarını yaptırmaya başladı.

Yerli aşı TURKOVAC, yapılacak testlerin ardından soğuk zincirdeki bekleme durumuna bakıldıktan sonra hastanelere dağıtılmaya başlandı. Karekodlamanın ardından da randevular açılacağı belirtildi.

Acil kullanım onayı alan ve seri üretime başlanılan yerli koronavirüs aşımız TURKOVAC'ta randevular verilmeye başlıyor. Ekim ayında, 2 doz Sinovac aşısı olan gönüllülere hatırlatma dozu olarak uygulanan TURKOVAC, başarılı oldu. Kasım 2020'de, 44 bireyle FAZ-1 çalışmasına başlandı. FAZ-2'de aşı uygulanan 250 gönüllüde ciddi yan etkilere rastlanmaması umutları artırdı. Aşının etkinliği bu kez binlerce gönüllünün katıldığı FAZ-3'te test edildi.

AŞILAR İNCELENİYOR!
Örneklem yöntemiyle aşılar, Sağlık Bakanlığı'nın Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü aşı ve ilaç deposunda muhafaza ediliyor. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu aşıları örneklem yöntemiyle inceliyor. Ayrıca yaklaşık bir hafta boyunca aşıların soğuk zincirdeki durumuna bakılacak. Kare kodlama işlemi de yapılacak. Kontrol edilen aşıların hastanelere dağıtımı yapılacak. Başta şehir hastaneleri olmak üzere yerli aşının yaygın kullanımı sağlanacak.

YÜZDE 100 ANTİKOR!

Aşıya bağlı ciddi bir yan etkinin olmadığını söyleyen TURKOVAC'ın mucidi Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, "Hem koruyucu antikorların oluşması hem de aşılanan bütün gönüllülerde yüzde yüz antikor yanıtının olması çok ciddi bir sonuç" dedi.

turkovak seri üretime başladı

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: EN KISA ZAMANDA RADEVULARI AÇIYORUZ!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bazı vatandaşlarımızın aşı olmak için tüm riskleri göze alarak kendi ürünümüzü beklediğini biliyorum. Bu vatandaşlarımızı en kısa sürede randevularını alarak TURKOVAC aşısını yaptırmaya davet ediyorum" demişti.

TBMM BAŞKANI: ÜÇÜNCÜ AŞIMI TURKOVAC OLDUM!

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Ben üçüncü doz aşımı Turkovac oldum. İnşallah bu aşıyı en kısa zamanda dost ve kardeş ülkeler başta olmak üzere elimizdeki imkanlar dahilinde bütün halklarla paylaşmayı arzu ediyoruz" dedi.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski