el-Müzil esmasının anlamı, zikir sayısı, faydaları ve faziletleri

Allah'ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna olan el Müzil ne demek, anlamı, zikri, faydaları, faziletleri nedir? ya Müzil Ebced değeri, zikir sayısı ve günü
ya Müzil


Allah'ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna olan el Müzil ne demek, anlamı, zikri, faydaları, faziletleri nedir? ya Müzil Ebced değeri, zikir sayısı ve günü


Müzil Esması anlamı nedir? El-Müzil ne demek, zikri, fazileti nedir? Ebced değeri, zikir adedi ve günü, ne için ve ne zaman okunur? Ya Müzil kaç defa çekilmeli? Müzil kelimesi Kuran'da geçiyor mu? Faydaları ve sırları nedir? Ya Müzil Esması Türkçe Anlamı


EL-MÜZİL ESMASI ANLAMI

Dilediğini zelil edip alçaltan, süründüren, hor hakir eden. İstediğinden izzet ve şerefi çekip alan.

El Müzil isminin ebced değeri, zikir sayısı, zikir saati ve günü.

El Müzil isminin ebced değeri ve zikir adedi 770 adettir. Zikir saati Merih, günü Salı'dır.

El-Müzil (c.c.) esmasının Anlamı

Dilediğini hor ve hakir kılan, emir ve yasaklarına karşı koyanları zelil eden, süründüren demektir. Zillete düşüren, değersiz kılan, alçaltan manalarına gelmektedir.

El-Müzil Arapça Yazılışı:
المذل

Ebced değeri ve zikir sayısı: 770
Zikir günü: Salı
Zikir saati: Merih (Sabah erken ve ikindi sonrası. Gece okumalarında tam gece yarısı.)

Müzil: Alçaltan, zillet veren


Esmaül Hüsna El Müzil ism-i şerifinin Tecellisi

Herhangi bir konuda veya olayda yetki ve söz sahibi kimselerin bu izzet ve şereflerini, itibarlarını yitirmeleri veya tamamen kaybederek haysiyetsiz, zelil duruma düşmeleri Cenab-ı Hakk’ın Müzill isminin tecellisidir.

Allah-u Teala'nın El Muiz ism-i şerifi zıddı olarak zillet veren, zelil eden, derecesini düşüren manasına gelir. Zillet, izzetin aksidir. Yüce Allah (c.c) kullarından dilediğine izzet verir, dilediğine de zillet verir.

El Müzill esması bu dünyada tecelli ettiği gibi ahirette de tecelli edecektir. O gün zillet içinde bırakılanlar artık telafisi mümkün olmayan bir perişanlığa mahkum olmuşlardır. Kafirlerin, nankörlerin ve mücrimlerin seçtikleri yol budur. Kurtuluş sadece iman ve teslimiyet ile mümkündür.

El Müzil isminin Özellikleri, Fazileti ve faydaları

  • Bir kimse bir zalimden veya hased eden, kin güden birisinden korksa "Yâ Müzill" ismini 75 kere okusa daha sonra secde eylese ve secde de "Allahım beni filan kişinin şerrinden emin eyle, koru" diye dua ederse Allahü teala onu o adamın şerrinden korur. (Miftahü’l Kulûb, Kalplerin Anahtarı, (Fethiye Evradı Bölümü) Mehmed Nuri Şemseddin Nakşıbendî, Bedir Yayınevi, 2001)
  • Düşmandan korunmak, düşmana karşı üstün gelmek için Ya Müzil ismini belirtilen miktarda saatine ve usulüne uygun olarak zikrini okuyan kimsenin düşmanı zelil ve perişan olur; ister zengin olsun ister fakir..
  • Zalim ve hasetçi bir kimsenin şerrinden ve zararından emin olmak, korunmak isteyen bir kimse 75 kere Ya Müzil okuyup secdeye gitse, korunmak isteği yerine getirilir, duası kabul olur.
  • Pazartesi'den itibaren üç gün oruç tutan, Cuma gecesi iki rekat namaz kılıp her rekatta fatiha dan sonra 100 kere "Ya Müzill" deyip, düşmanının zelil olmasını isteyen kimse, isteğine ulaşır, düşmanı zelil olur.
  • 5 vakit namazdan sonra 770 kere "Ya Müzil celle Celâlühû" zikrine devam edenlere hiç kimse kötülük yapamaz.
  • Her gün 770 kere "Ya Müzill celle celâlühû" zikrine devam edenlere herkes itaat eder.
  • Ya Müzil esmasını okuyan kimsenin düşmanı zelil ve perişan olur.

El Müzil ism-i şerifi geçen Kur’an ayetleri:

Tevbe suresi 2. ayet: فَسِيحُواْ فِي الأَرْضِ أَرْبَعَةَ أَشْهُرٍ وَاعْلَمُواْ أَنَّكُمْ غَيْرُ مُعْجِزِي اللّهِ وَأَنَّ اللّهَ مُخْزِي الْكَافِرِينَ

Okunuşu: Fesîhû fil ardı erbeate eşhurin va’lemû ennekum gayru mu’cizîllâhi ve ennallâhe muhzîl kâfirîn (kâfirîne).

Anlamı: Artık yeryüzünde dört ay dolaşın. Ve muhakkak ki siz, Allah’ı aciz bırakamayacağınızı ve Allah’ın kâfirleri alçaltıcı olduğunu biliniz.

- Sitemizde bulunan diğer esma-ül hüsna anlamları listesi için tıklayın..

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski