Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi kimdir? nereli? kaç yaşında?

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgiler.
Vahit Kirişçi


Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgiler.


VAHİT KİRİŞÇİ KİMDİR?

Vahit Kirişçi 4 Aralık 1960 tarihinde Kahramanmaraş'ta dünyaya gelmiştir. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ni bitirmiştir. Yüksek lisansını Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Fen Bilimleri Enstitüsü'nde, doktorasını ise İngiltere Cranfield Üniversitesi'nde tamamlamıştır.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nda teknik eleman olarak çalışmış, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak ders vermiştir. 1995'te doçent, 2001'de profesör oldu. 16'sı yabancı dilde olmak üzere, toplam 55 adet makale, kitap, komisyon raporu ve bildiri türünde yayın yapmıştır.

Birçok sivil toplum kuruluşunda yönetici olarak görev üstlenmiştir. 22. ve 23. Dönem Adana Milletvekillidir. 22. Dönem'de Türkiye AB Karma Parlamento Komisyonu Üyeliği ve Başkanvekilliği, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanlığı yapmıştır. 23. Dönemde aynı komisyonun Başkanlığına yeniden seçilmiştir.

4 Mart 2022 tarihinde Bekir Pakdemirli'nin görevden affını talep etmesi üzerine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanı olarak atanmıştır.

İngilizce bilen Vahit Kirişçi evli ve üç çocuk babasıdır.

- Sitemizde biyografisi yer alan diğer Bakanları görmek için tıklayın..

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski