Vahit Kirişçi kimdir? aslen nereli? kaç yaşında?

Vahit Kirişçi kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgiler.
Vahit Kirişçi


Vahit Kirişçi kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgiler.


VAHİT KİRİŞÇİ NERELİ?

Vahit Kirişçi 4 Aralık 1960 tarihinde Kahramanmaraş'ta dünyaya gelmiştir. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ni bitirmiştir. Yüksek lisansını Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Fen Bilimleri Enstitüsü'nde, doktorasını ise İngiltere Cranfield Üniversitesi'nde tamamlamıştır.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nda teknik eleman olarak çalışmış, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak ders vermiştir. 1995'te doçent, 2001'de profesör oldu. 16'sı yabancı dilde olmak üzere, toplam 55 adet makale, kitap, komisyon raporu ve bildiri türünde yayın yapmıştır.

Birçok sivil toplum kuruluşunda yönetici olarak görev üstlenmiştir. 22. ve 23. Dönem Adana Milletvekillidir. 22. Dönem'de Türkiye AB Karma Parlamento Komisyonu Üyeliği ve Başkanvekilliği, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanlığı yapmıştır. 23. Dönemde aynı komisyonun Başkanlığına yeniden seçilmiştir.

4 Mart 2022 tarihinde Bekir Pakdemirli'nin görevden affını talep etmesi üzerine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanı olarak atanmıştır. 4 Haziran 2023 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı görevini İbrahim Yumaklı'ya devretmiştir.

Vahit Kirişçi, 14 Mayıs 2023 seçimlerinde, Ak Parti tarafından Kahramanmaraş'tan aday gösterilmiş ve 28. Dönem AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili olarak seçilmiştir.

İngilizce bilen Vahit Kirişçi evli ve üç çocuk babasıdır.

Yorum Gönder