Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan kimdir? nereli?

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan kimdir? aslen nerelidir? asıl mesleği ne? kaç yaşında? evli mi? eşi kim? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.
Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan kimdir? aslen nerelidir? asıl mesleği ne? kaç yaşında? evli mi? eşi kim? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.

Kamuoyuna verdiği beyanatlarda, özellikle ülkemizdeki sığınmacılarla ilgili verdiği kararlar ve yaptığı beyanatlarla adından çok söz ettiren, CHP Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın hayatı vatandaşlar tarafından merak ediliyor.

TANJU ÖZCAN NERELİ?

Tanju Özcan 12 Aralık 1973 tarihinde Bolu'nun Mengen ilçesine bağlı Turnaköy köyünde dünyaya gelmiştir. Tanju Özcan'ın asıl mesleği Avukatlıktır. 2011-2019 yılları arasında Bolu milletvekili olarak görev yaptı. 2019 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisinden CHP Bolu Belediye Başkanlığına seçilmiştir.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra serbest avukat olarak çalıştı. Milletvekili seçilmeden önce belediye meclis üyeliği ve Boluspor yöneticiliği görevlerinde bulundu.


Tanju Özcan, 2011 Türkiye genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisinden Bolu milletvekili olarak meclise girdi. Türkiye Büyük Millet Meclisi 24. Dönem Başkanlık Divanı Kâtip üyesiydi. Hiçbir partinin tek başına iktidar olmak için gereken sandalye sayısına ulaşamadığı Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde tekrar CHP Bolu milletvekili olarak meclise girdi. Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde de CHP Bolu milletvekili olarak meclise girdi. 2018 Türkiye genel seçimlerinde bir kez daha Bolu milletvekili seçildi.

29 Mart 2009 yerel seçimlerinde CHP'den Bolu belediye başkan adayı olmuş fakat seçilememişti. 10 yıl geçtikten sonra ve 3 dönem milletvekilliğinden sonra 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde CHP'den tekrar Bolu belediye başkanlığına aday gösterildi. Özcan, aldığı %52.71 oy oranı ile belediye başkanı seçildi. 5 Nisan 2019 tarihinde kendi isteğiyle Kur'an-ı Kerim'e el basıp yemin ederek belediye başkanlığı görevini selefi Alaaddin Yılmaz'dan devraldı ve milletvekilliğinden istifa etti.

Tanju Özcan, iyi düzeyde İngilizce ve orta düzeyde Almanca bilmektedir.

Tanju Özcan kiminle evli?

Başkan Tanju Özcan, Meral Özcan ile evli olup, çiftin bir çocukları vardır.

Tanju Özcan CHP'den ihraç edildi mi?

Tanju Özcan'a, Meclis toplantısında AK Parti'li kadın üye ile yaşadığı diyalog dolayısıyla, CHP yönetimi tarafından "Parti sorumluluğu ile bağdaşmayan tutum ve davranışları" gerekçe gösterilerek disiplin süreci başlatıldı.

CHP Yüksek Disiplin Kurulu, kesin ihraç istemiyle yüksek disiplin kuruluna sevk edilen Özcan için 22 Ağustos Pazartesi günü toplanacak.

- Sitemizde bulunan diğer Belediye Başkanlarını görmek için tıklayın..

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski