Prof. Dr. Çağrı Erhan kimdir? aslen nereli? kaç yaşında? eşi kim?

Prof. Dr. Çağrı Erhan kimdir? aslen nereli? kaç yaşında? evli mi? eşi kim? nerede görevli? nereden mezun? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.
Prof Dr Çağrı Erhan

Prof. Dr. Çağrı Erhan kimdir? aslen nereli? kaç yaşında? evli mi? eşi kim? nerede görevli? nereden mezun? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi. 


12 Haziran 2022 Pazar akşamı TRT HABER'de yayınlanan, Betül Soysal Bozdoğan'ın sunduğu Haftanın Z Raporu programında yaptığı çarpıcı yorumlarla dikkat çeken Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu ÜyesiAltınbaş Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Çağrı Erhan'ın hayatı araştırılmaya başlandı.

ÇAĞRI ERHAN KİMDİR?

Prof. Dr. Çağrı Erhan, aynı zamanda İstanbul'un Fetih yıldönümü olan 29 Mayıs 1972 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Akademisyen, Altınbaş Üniversitesi Rektörü ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesidir.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu (1993). Ankara Avrupa Çalışmaları ve Uluslararası İlişkiler dergilerinin kurucu editörlerindendir. 2014'te Uluslararası İlişkiler Dergisi Genel Koordinatörü olmuştur.


Çağrı Erhan TRT ve SkyTurk'te çeşitli yayınların yorumcu ve sunuculuğunu yapmıştır. TRT Haber kanalında Perşembe günleri 21.30'da yayınlanan Dışa Bakış programının moderatörüdür. Türkiye Gazetesi'nde Pazar günleri Diplomatik Muhakeme köşesinde yazmaktadır. TV100'de Tarihin Parladığı Anlar programını sunmaktadır.

Avrupa Toplulukları Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATAUM), T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM), Uluslararası İlişkiler Konseyi (UİK), Türk Askeri Tarih Komisyonu, MEB Tarih Yazıcılığı Milli Komitesi, Avrupa Konseyi (Council of Europe) Tarih Eğitim Projeleri Editörler Kurulu, Uluslararası Siyasi ve Ekonomik Araştırmalar Merkezi gibi kuruluşlarda muhtelif makamlarda bulunmuş / bulunmaktadır. Şubat 2007'de Türk-Atlantik Konseyi Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmiştir. Şubat-Kasım 2008'de Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüştür. Ocak 2009'da profesör olmuştur. 2009-2010 yıllarında USAK (Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu) Koordinatörlüğü ve USAK Transatlantik Araştırmaları Merkezi Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 2013'te Başbakanlık Atatürk, Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Bilim Kurulu'na, 2014'te Dışişleri Bakanlığı Arşivi Otomasyon Danışma Kurulu'na seçilmiştir. Haziran 2015 itibarıyla İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Rektörlüğü'ne atanmıştır. Üniversitenin adı 2017'de Altınbaş Üniversitesi olarak değişmiştir.

1997-2015 yılları arasında Mülkiye'de ABD Diplomasi Tarihi, Siyasi Tarih, AB-Türkiye İlişkileri, Türk Dış Politikası; TOBB ETÜ'de Siyasi Tarih, Bahçeşehir Üniversitesi'nde Ortadoğu dersleri vermiştir. Ankara Üniversitesi Avrupa Toplulukları Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde (ATAUM) 2000-2003 yılları arasında müdür yardımcılığı, 2005-2015 yılları arasında müdürlük yapmıştır. Ankara Üniversitesi'nde, Avrupa Birliği eğitim programları çerçevesinde Jean Monnet Chair (Jean Monnet Kürsüsü Başkanı) ve Karşılaştırmalı Uluslararası Siyaset Anabilim Dalı Başkanı olarak da görev yapmıştır. 2005 yılında Dyp de siyasete atılan Çağrı Erhan partinin o dönemki genel başkanı olan Mehmet Ağar'ın partiyi yenileme ve gençleştirme hareketinin önemli isimlerinden birisi olmuştur. 2005 yılında yapılan DYP büyük kongresinde Gültekin Uysal, Aydın Yardımcı, Selma Acuner, Müjdat Güler, Timur Gürgan gibi isimlerle beraber parti üst yönetimine seçilmiş ve Genel Başkan Yardımcısı olmuştur. 2007 yılında Ankara 1.sıra milletvekili adayı olmuş ama parti baraja takılınca seçilememiştir. Ağarın genel başkanlığı bıraktığı 2008 kongresinde Genel Başkan adayı olmuş, Süleyman Soylu ile yarışmış ve 16 oyla kaybetmiştir.

Prof. Dr. Çağrı Erhan kiminle evli?

CNN Türk Parlamento muhabiri Melek Erhan'la evlidir. Çiftin bu evliliklerinden Zeynep adında bir kızı ve Çağan adında bir erkek çocukları vardır.

Prof. Dr. Çağrı Erhan Kitapları

 • Greek Occupation of Anatolia and Adjoining Territories, Report of the Interallied Commission of Inquiry, SAM, 2000
 • American Documents of Greek Occupation of Anatolia, SAM, 2000
 • Beyaz Savaş: Türk-Amerikan İlişkilerinde Afyon Sorunu, Bilgi, 1996
 • 29 Eylül 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Türk-Amerikan İlişkilerinin Tarihsel Kökenleri, İmge, 2001, 2015.
 • Yunan Toplumunda Yahudi Düşmanlığı,SAEMK, 2002
 • Turkish-Israeli Relations in Historical Perspective, Frank Cass - ASAM, 2003
 • Yaşayan Lozan (der.), Kültür Bakanlığı, 2003
 • Turkish-American Relations: Past, Present and Future, (co-ed.) Routledge, 2003
 • 29 Eylül 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Beş Deniz Havzasında Türkiye, (der.) Siyasal, 2005
 • 29 Eylül 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Bizim Kırmızı Çizgilerimiz Vardı, Siyasal, 2006
 • In/Security", (co-ed.) Ankara Üniversitesi, 2007
 • Avrupa Birliği Politikaları, (der.)İmaj, 2007
 • Avrupa Birliği Temel Konular (der.), İmaj, 2007.
 • 11 Ocak 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Trans-European Security Challenges", (co-ed.), Ankara, ATAUM, 2008.
 • Kamuoyunun Türk Dış Politikasına Bakışı, (haz.) Ankara Üniversitesi ATAUM, 2010.
 • Türk Dış Politikası'nın Güncel Sorunları, Ankara, İmaj, 2010.
 • Siyasi Tarih-1 (ed.), Eskişehir, Anadolu Üniversitesi Yayınları, 2012.
 • Siyasi Tarih, Eskişehir, Anadolu Üniversitesi Yayınları, 2013.
 • Kafkasya'nın Yükselen Yıldızı: İlham Aliyev Döneminde Azerbaycan (ed.) Ankara, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi, 2013.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski