Prof. Dr. Fuat Keyman kimdir? aslen nereli? kaç yaşında?

Prof. Dr. Fuat Keyman kimdir? aslen nereli? kaç yaşında? evli mi? eşi kim? nerede görevli? nereden mezun? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.
Prof Dr Fuat Keyman

Prof. Dr. Fuat Keyman kimdir? aslen nereli? kaç yaşında? evli mi? eşi kim? nerede görevli? nereden mezun? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.


FUAT KEYMAN NERELİ?

Prof. Dr. Fuat Keyman'ın asıl tam adı Emin Fuat Keyman'dır. 1958 yılında Ankara'da dünyaya gelmiştir.
Uluslararası İlişkiler Uzmanı, Akademisyen ve Siyaset Bilimcisidir.

Fuat Keyman, Sabancı Üniversitesi'nin rektör yardımcısıdır ve uluslararası ilişkiler bölümünde profesör unvanıyla çalışmalarına devam etmektedir. İstanbul Politikalar Merkezi'nin de yöneticisidir. Demokratikleşme, küreselleşme, uluslararası ilişkiler, Türkiye-AB ilişkileri, Türk dış politikası ve sivil toplum gelişimi konularında uzmandır. Bilim Akademisi'nin de asli üyesidir.

Akademik Kariyeri

Fuat Keyman, lisansını 1981 yılında, yüksek lisans derecesini ise 1983 yılında Ankara'da ODTÜ  yani Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde tamamladı. Doktorasını 1991 yılında Carleton Üniversitesi'nden uluslararası ilişkiler ve karşılaştırmalı politika alanında aldı.


Keyman, 1994'ten 2002 yılına kadar Bilkent Üniversitesi'nin siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümünde dersler verdi. 2002 yılında Koç Üniversitesi'ne geçti. 2010 yılına kadar uluslararası ilişkiler bölümünde dersler verdi.

Fuat Keyman, 3 Nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil insanlar listesine Ege Bölgesi grubunda görev aldı.

Prof. Dr. Fuat Keyman kiminle evli?

Fuat Keyman, Kanadalı Cara Murphy ile evli olup çiftin, Ariana Esma ve William Nazif Keyman adında iki çocukları vardır.

Makaleleri

 • Symbiotic Antagonisms: Competing Nationalisms in Turkey (İç içe Çatışmalar: Türkiye'de Milliyetçilik) (Utah University Press, Utah, 2009/10, Ayşe Kadıoğlu ile birlikte),
 • Remaking Turkey: Globalization, Alternative Modernities, Democracy (Türkiye'nin Yeniden-İnşası: Küreselleşme, Alternatif Moderniteler, Demokrasi) (Lexington, Oxford, 2007),
 • Turkish Politics in a Changing World (Değişen Dünyada Türk Siyaseti) (Bilgi Üniversitesi Yayınları, İstanbul, 2007, Ziya Öniş ile beraber),
 • Citizenship in a Global World: European Questions and Turkish Experiences (Küreselleşen Dünyada Vatandaşlık: Avrupa Soruları, Türkiye Deneyimleri) (Routledge, London, Ocak, 2005, Ahmet İçduygu ile beraber),
 • Globalization, State, Identity/Difference: Towards a Critical Social Theory of International Relations (Küreselleşme, Devlet, Kimlik/Farklılık) (Humanities Press, New Jersey, 1997),
 • Küreselleşme, Avrupalılaşma ve Türkiye'de Vatandaşlık, (Bilgi Üniversitesi Yayınları, İstanbul, 2009),
 • Türkiye'nin İyi Yönetimi, (Bilgi Üniversitesi Yayınları, İstanbul, 2008),
 • Değişen Dünya, Dönüşen Türkiye (Bilgi Üniversitesi Yayınları, İstanbul, 2006)
 • Türkiye ve Radikal Demokrasi (Alfa, İstanbul, 2001)
 • Türkiye Siyasi Tarihi ve Demokratikleşme (Osmanlı'dan İkibinli Yıllara Türkiye'nin Politik Tarihi) (Savaş Yayınevi, 4. baskı, 2012)
 • Sekiz Kentin Hikayesi - Türkiye'de Yeni Yerellik ve Yeni Orta Sınıflar (Metis Yayınları, 2020, Berrin Koyuncu Lorasdağı ile birlikte)

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski