Madenci Maaşı ne kadar? Maden işçileri aylık kazançları 2022

Madenci Maaşı ne kadar? Maden işçileri aylık maaşları 2022 Madencilerin maaşları ne kadar? Maden işçileri ayda ne kadar maaş almaktadır? İşte detaylar.
Madenci Maaşı

Madenci Maaşı ne kadar? Maden işçileri aylık kazançları 2022, Madencilerin maaşları ne kadar? Maden işçileri ayda ne kadar maaş almaktadır?


Maden işçileri ne kadar maaş alıyor?

Bartın'ın Amasra ilçesinde yaşanan patlama sonucu 41 madenci vatandaşımız şehit olmuştu. Bu yaşanan elim hadisenin ardından, vatandaşlar madencilerin ne kadar maaş aldıklarını araştırmaya başladı.

Türkiye Taş Kömürü Kurumu başta olmak üzere Türkiye'de birçok maden arama çalışması yapan şirket vardır. Bu şirketler bünyesinde de haliyle binlerce maden emekçisi çalışmaktadır. Çok zor şartlarda, günlerce haftalarda yerin altında kalan madencilerin maaşları, geçen dönemlerde yapılan düzenleme ile net asgari ücretin 2 katı kadar seviyeye çıkarılmıştır.


Madenciler ne kadar kazanıyor?

Günlerce ailesinden uzakta yerin yüzlerce metre altında çalışmak zorunda kalan madenciler için yapılan son düzenleme 2 asgari ücret düzenlemesi oldu. Madencilere en az 2 asgari ücret verilmesi kararlaştırıldı. TTK bünyesinde, geçen sene çalışan işçiler TİS zammı ile birlikte 8300 TL alıyordu. Yeni yıl zammı ile maaşları 10.000 TL civarına gelirken, 2022 Temmuz zammının ardından Maden işçilerinin maaşlarının 11 bin liranın üzerine çıktığı bilinmektedir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski