Mehmet Şimşek kimdir? aslen nereli? kaç yaşında?

Mehmet Şimşek kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? eşi kim? mesleği ne? nereden mezun? özgeçmişi, biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.
Mehmet Şimşek

Mehmet Şimşek kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? eşi kim? mesleği ne? nereden mezun? özgeçmişi, biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.


MEHMET ŞİMŞEK NERELİ?

Mehmet Şimşek 1 Ocak 1967 tarihinde Batman'ın Gercüş ilçesinin küçük bir köyü olan Arıca'da (Kefre) sekiz çocuklu ve geçimlik tarım yapan bir ailenin en küçük çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Babasının adı Hasan, annesinin adı Mehdiye'dir. Dört abisi, dört de ablası vardır. 5 yaşındayken annesi vefat etmiştir. Ablaları dönemin şartlarından dolayı eğitim alamamışlardır.

İlkokulun ilk iki yılını köyünde okudu. Fakat abisi Nazmi öğretmen olduğu için ilkokul eğitiminin geri kalanını onun öğretmenlik yaptığı Batman'da bitirmiştir. Ortaokul ve lise eğitimini Gercüş'te tamamlamış, ardından üniversite eğitimini alabilmek için Ankara'ya giderek 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü'nden dönem ikincisi olarak mezun olmuştur. Yaklaşık bir yıl araştırma görevlisi olarak çalıştı.


Etibank bursu ile yüksek lisans eğitimi için İngiltere'ye giderek, yüksek lisansını Exeter Üniversitesi'nde tamamlamıştır. İngiltere'de bulunduğu dönemde babası vefat etmiştir. Finans ve ekonomi dalında yüksek lisans derecesini almaya hak kazandıktan sonra Türkiye'ye geri dönmüştür.

Mehmet Şimşek, Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu ve Binali Yıldırım başbakanlığında kurulan hükümetlerde görev almış, 2007, 2011, Haziran 2015 ve Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili olarak meclise girmiştir.

Şimşek, o dönem başbakanlık yapan Recep Tayyip Erdoğan'ın kurmuş olduğu 60. Türkiye Hükümeti'nde ekonomiden sorumlu devlet bakanı olarak yer almış, Ayrıca Erdoğan'ın kurduğu 61. Türkiye Hükûmet ve Ahmet Davutoğlu'nun kurduğu 62. Türkiye Hükümeti, 63. Türkiye Hükümeti ve 64. Türkiye Hükümeti'nde de yer almıştır.

Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Türkiye Hükümeti'nde tekrar başbakan yardımcısı olarak görevlendirilerek, kurulan yeni hükümette Ekonomik Koordinasyon Kurulu'nun başkanlığı Şimşek'ten alınarak Binali Yıldırım'a verilmiştir.Emerging Markets dergisi tarafından 2013 yılında Avrupa'da yılın maliye bakanı seçilmiş, aynı yıl Foreign Policy dergisi tarafından da dünyanın en etkili 500 kişisi arasında gösterildi.

Şimşek, 2007 Türkiye genel seçimlerinde Ak Parti Gaziantep milletvekili olarak ilk kez meclise girmiş ve Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulan hükümette ekonomiden sorumlu devlet bakanı olarak yer almıştır. 1 Mayıs 2009 tarihine kadar bu görevi yürüten Şimşek, bu tarihte ilan edilen kabine değişikliği ile maliye bakanlığı görevine getirilmiştir. Haziran 2011 seçimlerinde de Ak Parti Batman milletvekili seçilerek meclisteki yerini koruyan Şimşek, yeniden maliye bakanlığı görevine getirilmiş, Haziran 2015 seçimlerinde Ak Parti Gaziantep milletvekili olarak tekrar meclise girmiştir.

Mehmet Şimşek kiminle evli? eşi kim?

Mehmet Şimşek, 1998 yılında İstanbul'da tanıştığı, 1971 doğumlu Amerikalı finansçı Annalise Granwald ile 20 Ocak 1999 tarihinde Türkiye'de evlenmiş, 23 Temmuz 2009 tarihinde ise Annalise Granwald'dan boşanmıştır.

9 ocak 2010 tarihinden beri Gaziantepli peyzaj mimarı olan Esra Kara ile evlidir. Çiftin ikiz kızları ve bir erkek yani 3 çocukları vardır.

Mehmet Şimşek, Çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski