Cevdet Yılmaz kimdir? aslen nereli? kaç yaşında?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? kürt mü? evli mi? eşi kim? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.
Cevdet Yılmaz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? kürt mü? evli mi? eşi kim? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.


Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanan Cevdet Yılmaz'ın hayatı hakkında merak edilenler.


CEVDET YILMAZ NERELİ?

Cevdet Yılmaz 1 Nisan 1967 tarihinde Bingöl'de dünyaya gelmiştir. Zaza asıllıdır. Lise öğrenimini Bingöl'de, ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'ne girerek bu bölümden 1988 yılında birincilikle mezun olmuştur.

1989 yılında Devlet Planlama Teşkilatı'nda çalışmaya başlamıştır. 1992-1994 yılları arasında ABD'ye giderek Denver Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

1995-2003 yıllarında DPT'deki görevine Planlama Uzmanı olarak devam ederken Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde doktora eğitimi almıştır. 2003 yılında doktora tezi kabul edilmiş, aynı yıl teşkilatın AB İlişkiler Genel Müdürlüğü görevine getirilmiştir.

Ulusal Ajans, ATAUM ve Sümerhalı'da Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu. 23. Dönem'de Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi ve Parlamentolararası Birlik (PAB) Türk Grubu Başkanı olmuştur.

Siyasi hayatına AK Parti'de başlayan Yılmaz, ilk defa 2007 Türkiye genel seçimlerinde AK Parti Bingöl milletvekili olarak TBMM'ye girmiştir. 1 Mayıs 2009 tarihinde gerçekleşen 60. Türkiye Hükümeti kabine değişikliği sonucu GAP-DAP Projesi ve Kalkınmadan Sorumlu Devlet Bakanlığı görevine getirilmiştir.


2011 genel seçimlerinde tekrar AK Parti Bingöl milletvekili olarak meclise girmiştir. Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulan 61. Türkiye Hükümetinde Kalkınma Bakanı olarak yer almıştır. Erdoğan 2014 yılında Cumhurbaşkanı seçilince hükümet kurma görevi Ahmet Davutoğlu'na verilmiş, 29 Ağustos 2014 tarihinde kurulan 62. Türkiye Hükümeti'nde Kalkınma Bakanlığı görevini korumuştur.

Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde Diyarbakır milletvekili olarak tekrar meclise girmiştir. Bu seçimlerde hiçbir parti tek başına iktidar olmak için gereken sandalye sayısına ulaşamayınca ve koalisyon görüşmelerinden sonuç alınamayınca erken seçime gidilme kararı alınmıştır.

Davutoğlu başkanlığında kurulan Seçim hükümetinde 28 Ağustos tarihinde Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirilmiştir. Bu görevini 24 Kasım 2015 tarihinde kadar sürdüren Yılmaz, Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde yeniden Bingöl Milletvekili olarak meclise girmiştir.

Cevdet Yılmaz, 3 Haziran 2023 tarihinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, Fuat Oktay'ın yerine Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanmıştır.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, evli ve iki çocuk babasıdır.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski