B sınıfı ehliyeti olanlar yaşadı, çok yakında yürürlüğe girecek.

B sınıfı ehliyeti olanlar yaşadı, çok yakında yürürlüğe girecek. B Sınıfı ehliyetle artık 125 cc motosikletler kullanılabilecek.
B sınıfı 125 cc motor


B sınıfı ehliyeti olanlar yaşadı, çok yakında yürürlüğe girecek. B Sınıfı ehliyetle artık 125 cc motosikletler kullanılabilecek.


Posta Gazetesi'nde yer alan g-habere göre; 125 cc motor ehliyeti düzenlemesinde sona yaklaşıldı. Yönetmeliğin yıl sonuna kadar yürürlüğe girmesi bekleniyor.

B sınıfı ehliyete sahip kişilerin 125cc ve 11 KW'ı geçmeyen yani mevcut yönetmelikte A1 sınıfı motosikletleri kullanabilmesi amacıyla başlatılan çalışmada sona yaklaşıldı.

Ulaştırma ve Alt yapı Bakanlığı, İçişleri bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmanın tamamlanmasının ardından Karayolları Trafik Kanunu'nda yapılacak düzenlemeyle yakın bir zamanda B sınıfı ehliyetle 125 cc'ye kadar motosikletler kullanılabilecek.

Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Genel Koordinatörü Remzi Öztürk, yürürlüğe girmesi beklenen yönetmeliğin en geç 2023 yılı sonuna kadar yayınlanmasının öngörüldüğünü belirtti.


SÜRÜCÜ KURSLARINDAN EĞİTİM ALINACAK

Yayınlanması öngörülen yönetmelikte B sınıfı ehliyete sahip sürücülerin herhangi bir sürücü kursundan "motosikletler için uygulama direksiyon eğitimi alması" şartının olmasının öngörüldüğünü vurgulayan Öztürk, şöyle dedi: "Eğitim sınav şeklinde değil. Sadece direksiyon eğitimi şeklinde olması öngörülüyor. Eğitim alan kişinin sürücü belgesi otomatik olarak akredite olacak. Eğitimi alan bu kişiler sürücü belgesini değiştirmesine gerek kalmadan 125 cc’ye kadar olan motosikletleri herhangi başka bir işleme gerek kalmadan kullanabilecek."

YAŞ SINIRI OLMAYACAK

MOTED Başkanı Remzi Öztürk, yürürlüğe girmesi beklenen yönetmelikte yaş sınırı bulunmadığını belirterek, bununla birlikte Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün yaş sınırını ayrıca değerlendirdiğini söyledi. E-Ticaret kuruluşlarından herhangi birine kayıtlı olan sürücülerin bu düzenlemeden yararlanamayacağını dile getiren Öztürk, "Çalışmalar hızla devem etmekte olup yönetmeliğin en geç 2023 yılı içinde yayınlanacağını bekliyoruz" dedi.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski