Şamil Tayyar kimdir? aslen nereli? kaç yaşında?

Şamil Tayyar kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? Ak Parti eski milletvekili şamil Tayyar'ın biyografisi ve hayatı hakkında bilgiler.
Şamil Tayyar

Şamil Tayyar kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? Ak Parti eski milletvekili şamil Tayyar'ın biyografisi ve hayatı hakkında bilgiler.


ŞAMİL TAYYAR KİMDİR?

Şamil Tayyar 1 Mart 1965 tarihinde Gaziantep'in İslahiye ilçesinde Hüseyin ve Fidan çiftinin çocuğu olarak doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini İslahiye'de tamamlamasının ardından 1986 yılında Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldu.
  
Evli olan Şamil Tayyar'ın eşinin ismi Halide Tayyar. Şamil Tayyar'ın 2 çocuğu var.

Gazetecilik kariyeri

Gazetecilik kariyerine 1985 yılında Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesinde son sınıf öğrencisi iken Milliyet gazetesinde başladı. Yeni Şafak gazetesinde Ankara Haber Müdürü ve köşe yazarı, Tercüman gazetesinde köşe yazarı olarak çalıştı. 1997 yılında ilk kitabı olan Refahyol Tutanakları'nı yayınlandı. Zülfikar Doğan'ın ayrılmasının ardından Star gazetesinin Ankara temsilciliği görevine getirildi.

Şamil Tayyar, Operasyon Ergenekon adlı kitabı yüzünden 2 Temmuz 2008 tarihinde gözaltına alındı ve hakkında soruşturmanın gizliliği ihlali nedeni ile dava açıldı. Açılan dava sonucunda, 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme hükmün açıklanmasını geri bırakarak Şamil Tayyar'ı 5 yıl denetim süresine tabi tuttu.


Siyasi kariyeri

Tayyar 1999 Türkiye genel seçimlerinde Demokratik Sol Parti'den (DSP) Gaziantep 9. sıra milletvekili adayı oldu. Fakat daha sonradan Yüksek Seçim Kurulu'na dilekçe vererek adaylığını çekti.

Milletvekilliği

2011 Türkiye genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Gaziantep milletvekili olarak ilk defa meclise girdi. AK Parti Genel Merkez Siyasi ve Hukuki İşler Başkan Yardımcılığı görevini sürdürdü. Haziran 2015 ve Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde tekrar AK Parti Gaziantep milletvekili olarak meclise girdi.

Şamil Tayyar halen Ak Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesidir.

Şamil Tayyar'ın kitapları

  • Refahyol Tutanakları (Ümit Yayıncılık, Ankara, 1997)
  • 5n 1Kamyon (Birharf Yayınları, Ekim 2006)
  • Operasyon Ergenekon (Timaş Yayınları, İstanbul, Şubat 2008)
  • Gölge İktidar (Timaş Yayınları, İstanbul, Ağustos 2008)
  • Kıt'a Dur! (Timaş Yayınları, İstanbul, Ocak 2009)
  • Pusu (Timaş Yayınları, İstanbul, Eylül 2009)
  • Çelik Çekirdek (Timaş Yayınları, İstanbul, Eylül 2010)
  • Kürt Ergenekonu (Timaş Yayınları,İstanbul ,2011)
  • Beşinci Darbe, Timaş Yayınları, İstanbul, 2013

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski