18 Aralık 2019 Çarşamba

Samsung Garanti Sorgulama nasıl yapılır?

Samsung Garanti Sorgulama nasıl yapılır?

Samsung, ülkemizde aktif satış kanalları ve servisleriyle pazarda büyük yer tutan, tüketicilerin sıkça tercih ettiği markalardan biri. Teknoloji dünyasında ciddi rakipleri olmasında karşın Samsung ürünlerinin kalitesi ve servis kalitesini ispatlamayı başarıyor. Genellikle Samsung’un Android işletim sistemini kullanan hemen hemen tüm mobil cihazlarına fatura kesiminden itibaren 2 yıllık garanti desteği veriliyor. Bu garanti süresi boyunca cihazda meydana gelen ürün kaynaklı hatalar ücretsiz olarak gideriliyor.

Servis süresi toplamda 20 gün sürüyor ve 20 gün içinde onarım işlemi tamamlanamayan ürünler için Samsung değişim kararı veriyor veya ürün için ödenen bedelin geri iadesini gerçekleştiriyor. Peki Samsung bir cihazımız varsa cihazımızın hala garanti kapsamında olup olmadığını nasıl kontrol edebiliriz?

1- Samsung Online Garanti Sorgulama
Satın almış olduğunuz ürünlerin Samsung markasına ait olması ürünün garantisinin de Samsung Türkiye tarafından sunulacağı anlamına gelmez. İthalatçı firma garantisiyle ülkemize milyonlarca Samsung cihaz geliyor. Bunlar için ulusal garanti 1 yıl Samsung Türkiye tarafından sağlanırken, diğer 1 yıllık garanti ithalatçı firma tarafından sunuluyor. Bazen cihazın 2 yıllık garantisinin tümü de ithalatçı firma tarafından sunulabiliyor. Cihazınızın garantisinin kime ait olduğunu öğrenmek için cihazınızın yanında gelen garanti belgesini inceleyebilirsiniz.

Samsung garanti sorgulaması yapmak için buraya tıkladıktan sonra ilgili ürün kategorisini seçebilir ve IMEI numaranız yardımıyla garanti sorgulaması yapabilirsiniz. Cihazınızın IMEI numarasını telefonunundan *#06# numarasını tuşlayıp arayarak öğrenebilirsiniz. Eğer cihazınız GENPA garantisi altında satılmışsa buraya tıklayarak cihazınızın ithalatçı garanti süresini öğrenebilirsiniz.

2- Telefon ile Garanti Sorgulama
Mobil cihazınızın garantisinin kimin tarafından sunulduğunu biliyorsanız, online garanti sorgulamanın yanı sıra telefon yardımıyla da cihazınıza ait garanti durumunu öğrenebilirsiniz. Samsung’un müşteri hizmetleri ile cihazının garantisini sorgulamak istiyorsanız, 4447711 nolu telefonu arayabilirsiniz. GENPA garantisine sahip ürünlerinizin garantisini sorgulamak için ise 02123590359 nolu telefonu arayabilirsiniz.
previous post next article home