Mesut Yılmaz kimdir? nereli? kaç yaşında ne zaman öldü?

Mesut Yılmaz kimdir? aslen nerelidir? kaç yaşında? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi..
Mesut Yılmaz


Mesut Yılmaz kimdir? neden öldü? ne zaman vefat etti? aslen nerelidir? biyografisi ve hayatı hakkında kısa bilgi.


Yılmaz'ın 2019 Ocak ayında yaptırdığı rutin sağlık kontrolünde akciğerinde tümöre rastlanmıştı. 23 Ocak 2019’da yapılan operasyon sonucu kanserli tümör temizlenmişti. Mayıs 2020’de bu defa beyin sapında tümör saptanan Yılmaz, gerçekleştirilen ameliyat sonrası tedavi görüyordu. Eski Başbakanlardan ve Anavatan Partisi eski Genel Başkanı Mesut Yılmaz 31/10/2020'de hayatını kaybetti.

MESUT YILMAZ KİMDİR?

Anavatan Partisi Eski Genel Başkanı ve Eski Başbakan Mesut Yılmaz 1947 yılında İstanbul'da doğdu. Aslen Rize Çayeli Çataldere / Cimil köyündendir. İstanbul Erkek Lisesi'ni bitirdi. 1971 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat1972-1974 yılları arasında Almanya'nın Köln Üniversitesi İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi'nde yüksek lisans çalışması yaptı. Bölümü'nden mezun oldu. 1975-1983 yılları arasında kimya, tekstil ve ulaştırma sektörlerinde, çeşitli özel şirketlerde yönetici olarak görev aldı. 1983 yılının Mayıs ayında kurulan Anavatan Partisi'nde kurucu üye ve Genel Başkan yardımcısı oldu. Aynı yıl Kasım ayında yapılan genel seçimde Rize Milletvekili seçildi.

Birinci Turgut Özal hükümetinde enformasyondan sorumlu devlet bakanlığına atandı ve hükümet sözcülüğü yaptı. 1986 yılında Kültür ve Turizm Bakanı oldu. Bu dönemde Türkiye-Federal Almanya ve Türkiye-Yugoslavya Ekonomi Karma Komisyonları'nın başkanlığını yürüttü. 29 Kasım 1987 seçimlerinde yeniden Rize Milletvekili seçildi. İkinci Özal hükümetinde Dışişleri Bakanlığına atandı. Mesut Yılmaz, Yıldırım Akbulut Hükümeti'nde de üstlendiği bu görevden 20 Şubat 1990'da istifa etti.

15 Haziran 1991 tarihinde yapılan Anavatan Partisi Büyük Kongresi'nde Genel Başkanlığa seçildi. Kurduğu hükümet 5 Temmuz 1991 günü TBMM Genel Kurulu'nda güvenoyu aldı. 20 Ekim 1991 günü yapılan genel seçimlerden sonra Ana Muhalefet Partisi lideri olarak çalışmalarını sürdürdü. Yılmaz, 24 Aralık 1995'te yapılan genel seçimler sonrası Anavatan Partisi ile Doğru Yol Partisi tarafından oluşturulan 53.Hükümetin Başbakanı olarak görev yaptı. 20 Haziran 1997 tarihinde 55. Hükümeti kurmakla görevlendirildi. ANASOL-D hükümetinde Başbakanlık yaptı. 21. dönemde yine Rize'den milletvekili seçilen ve 18 Nisan seçimlerinden sonra DSP, MHP, ANAP koalisyonunda yer alan Mesut Yılmaz, Berna Yılmaz ile evli ve iki çocuk babasıdır. Partisinin 3 Kasım 2002 seçimlerinde aldığı oy oranı yüzünden görevinden istifa etti.

OĞLU İNTİHAR EDEREK HAYATINI KAYBETMİŞTİ
Mesut Yılmaz ve eşi Berna Yılmaz, 39 yaşındaki oğlu Yavuz Yılmaz'ı kaybetmişti. Yavuz Yılmaz, Beykoz Konakları’ndaki evlerinde, anne ve babasının odasında kendini başından vurarak intihar etmişti. Aile bu acıyı uzun süre atlatamamıştı.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski